zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR zrušily obří tendr - reakce Hnutí DUHA

17.05.2010
Les
Lesy ČR zrušily obří tendr - reakce Hnutí DUHA

Hnutí DUHA uvítalo, že státní Lesy ČR zrušily kontroverzní obří tendr. Ekologická organizace prosazuje, aby příští výběrové řízení dbalo také na péči o zdraví lesů.

Hnutí DUHA bude žádat, aby nová pravidla tendrů respektovala doporučení, která připravila pověřená expertní skupina takzvaného Národního lesnického programu. Prozatím - než se připraví koncepční změny - by zakázky státních lesů měly postupovat podle modelu z předchozích let.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Povedlo se to hlavně díky stovkám lidí, kteří osobně přišli demonstrovat před ministerstvo nebo psali emaily poslancům i předsedům stran. Příští vláda musí po volbách připravit úplně nová pravidla tendrů, která zajistí péči o zdraví lesů a práci pro lidi na venkově. "

"Měla by vyjít z doporučení, které připravila pověřená expertní skupina takzvaného Národního lesnického programu. Výběrová řízení musí napříště vypisovat na kratší dobu a menší plochy, aby konkrétní hajní měli lepší dohled nad dodavateli a mohli je pružně vyměňovat. Státní lesy musí prodávat dřevo transparentně, jako každý jiný vlastník, a zisk investovat do zdraví lesů. Nové tendry musí zabránit tomu, aby stát neprůhledným prodejem dřeva převáděl zisky na dřevařské firmy. Prozatím, než nová pravidla vzniknou, by Lesy ČR měly postupovat podle dosavadního modelu."

Kontakt: Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Vratislav Vozník, telefon 607 258 508, email vratislav.voznik@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí