zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

"DRAK" VE ŽĎÁRSKÝCH VRŠÍCH (ZATÍM) NEŽIJE

29.05.2010
Ekologické vzdělání a výchova
 DRAK  VE ŽĎÁRSKÝCH VRŠÍCH (ZATÍM) NEŽIJE

Krátká u Sněžného - Průchodem ve skalním masívu Dráteniček zahájily děti ze ZŠ a MŠ Sněžné na Žďársku činnost nově vznikajícího pracoviště Chaloupek na Krátké. Pátraly po možných stopách "draka" v nádherné přírodě Žďárských vrchů.

Středa 19. května 2010 se stala prvním dnem ověřování ekologických výukových programů nového pracoviště Chaloupek.

"Drakem je míněno možné znečištění či poškození přírody působením lidské činnosti. Žáci z šesté a sedmé třídy ze Sněžného měli zjistit, zda se tu "drak" přímo vyskytuje či zda jsou tu po něm nějaké stopy," vysvětluje Marie Sára Rajnošková, koordinátorka činností na novém pracovišti.

Děti se zabývaly monitorováním organismů v oblasti přírodní památky Dráteníčky. Zjišťovaly množství a bohatství forem lišejníků, stav lesa, pestrost půdních a vodních organismů, čistotu vody.

Cestu z Krátké pod Dráteničky si zpestřily hledáním "kontrolních" stromů pomocí GPS a přírodovědným testem, který je opravňoval ke vstupu do lesa. Potom strávily dvě a půl hodiny pátráním po možných poškozeních okolní přírody. Pracovištěm jim byla bučina, smrkový les a bývalá pískovna pod Dráteničkami.

"I když nám počasí vůbec nepřálo a hned po příjezdu do Krátké se rozpršelo, zvládly děcka všechny činnosti skvěle. Trošku jsem měla obavy z kluzkých kamenů na Dráteničkách, ale nakonec jsme prozkoumali i jeskyňku v zadní skále, kde se podle pověsti schovávali dráteníci na svých cestách za prací. Některé děti o ní nevěděly, takže to byl pro ně zajímavý zážitek." popsala průběh programu Rajnošková.

Program si o dva dny později vyzkoušeli také šesťáci ze ZŠ a MŠ Zhoř u Jihlavy. I tato skupinka se trefila do deštivého počasí. Ale monitoring čistoty prostředí u nich dopadl stejně. "Drak" na Žďárských vrších zatím nežije.

V následujícím roce pracoviště na Krátké připraví několik dalších programů pro školní děti. Budou věnovány například fenoménu říčky Fryšávky, železářství, sklářství, domácím řemeslům a krajinnému rázu Žďárských vrchů.

V červnu tohoto roku otestují žáci ZŠ a MŠ Křižánky pilotní verzi programu věnovanému rostlinám Žďárských vrchů.

"Po odborné stránce konzultuji výukové programy s panem Jaromírem Čejkou ze Správy CHKO Žďárské vrchy. Naše programy jsou mimo jiné příspěvkem k oslavě čtyřicátého výročí vyhlášení CHKO Žďárské vrchy," připomíná Rajnošková.

Více informací poskytne:
Marie Rajnošková, marie.rajnoskova@chaloupky.cz, 774 512 790

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí