zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Který spotřebič "nesežere" naši peněženku? Poradí Partnerství Zelená úsporám

03.06.2010
Energie
Který spotřebič  nesežere  naši peněženku? Poradí Partnerství Zelená úsporám

Praha - Ministerstvo životního prostředí zahajuje projekt "Partnerství Zelená úsporám". Ten doplňuje už fungující dotační program na podporu úspor energií v domácnostech. Rozdíl je v tom, že nový program není o dotacích, ale o informacích. Lidem má pomoci orientovat se při výběru elektrospotřebičů. Málokdo si totiž uvědomuje, že výměnou starého spotřebiče za nový se dá hodně ušetřit. Spotřebiče totiž stojí zhruba za polovinou energetické spotřeby domácností.

Spotřebitelé používají ledničky, pračky, vysavače i lustry až do jejich rozbití. Deset let staré spotřebiče, kterých je v evropských domácnostech 188 milionů, mají ovšem výrazně vyšší spotřebu než ty novější. Seznámit spotřebitele s těmi nejúspornějšími výrobky má právě projekt Partnerství Zelená úsporám. V rámci programu bude na jeho webových stránkách narůstat seznam spotřebičů, které splňují ta nejpřísnější kritéria ekologické šetrnosti. Včetně údajů o jejich energetické náročnosti nebo o výdajích za jejich desetiletý provoz. V současnosti databáze obsahuje 382 produktů.

"Tyto výrobky budou zřetelně označeny zeleným logem TOP Kategorie - Energeticky úsporný výrobek," uvedla ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Partnerství Zelená úsporám Logo projektu Partnerství Zelená úsporám

Do partnerství se mohou podle ministerstva životního prostředí zapojit všichni účastníci trhu - výrobci spotřebičů počínaje přes obchodníky, recyklační společnosti až po média. Do databáze spotřebičů šetrných k životnímu prostředí se však dostanou jen ty nejúspornější výrobky vybrané podle předem daných kritérií energetické náročnosti.

Partnerství vzniklo jako odnož programu Zelená úsporám, který běží už od loňského roku a zaměřuje se na úspory energie v oblastech vytápění a ohřevu vody. Zelená úsporám je ovšem na rozdíl od novinky, kterou dnes představila Bízková, dotačním programem. Zájem o něj vytrvale roste.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí