zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řeky dál klesají. Podmáčená půda ale zaměstnává lesníky

07.06.2010
Řeky dál klesají. Podmáčená půda ale zaměstnává lesníky

Hladiny řek v Čechách a na Moravě dál klesají. Poslední stupně povodňové aktivity platí například na východě Čech. Meteorologové ale na dnešek předpovídají bouřky. Problémy také řeší lesnicí. Trápí je podmáčená půda a polomy.

Stupně povodňové aktivity už v povodí Labe hlásí jen řeka Loučná v Pardubickém kraji. A i tam hladina postupně klesá. Předpokládané bouřky by mohly do regionu přinést maximálně několik milimetrů srážek.

To by podle meteorologů nějak výrazně situaci ovlivnit nemělo. A to i přesto, že půda jen velmi obtížně po intenzivních srážkách z minulých dní přijímá další vodu.

Právě podmáčená půda na řadě míst dělá vrásky na čele lesníkům. Ti nedoporučují vstup do lesů. Hrozí totiž pády stromů. Největší nebezpečí je v oblastech, kde se povodně prohnaly. Zvýšené riziko je ale po celé zemi.

"Z principu předběžné opatrnosti doporučujeme zvýšenou opatrnost prakticky po celé republice. Nevíme, do jaké míry se kde může stát, že je některý strom méně stabilní a dojde k jeho uvolnění," říká za Lesy ČR výrobně-technický ředitel Vladimír Krchov.

I dnes budou mít na Moravě lesníci plné ruce práce. Vyvrácené stromy je zaměstnávají už několikátý den například v oblasti Beskyd. Kalamitu tam chtějí stihnout odstranit do konce července.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí