zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR zaznamenaly kvůli povodním škody na majetku kolem půl miliardy korun

08.06.2010
Les
Povodně
Lesy ČR zaznamenaly kvůli povodním škody na majetku kolem půl miliardy korun

Lesy České republiky (LČR) zaznamenaly kvůli povodním škody kolem půl miliardy korun a kvůli podmáčené půdě doporučují omezit vstup do lesů. Lesy ČR spravují téměř 20 tisíc kilometrů malých vodních toků, bystřin a vodních nádrží.

Současné povodně zasáhly celkem 175 malých vodních toků ve správě LČR. Na většině vodních toků v zasaženém území byly vyhlášeny II. a III. stupně povodňové aktivity.

"Celkový souhrn škod na vodních tocích, lesních dopravních cestách a dalším majetku se k dnešnímu dni pohybuje v částce kolem půl miliardy korun," uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Silný vítr navíc na podmáčených půdách způsobil polomy v objemu 368 tisíc metrů krychlových. Nejvíce stromů padlo na Jesenicku, a to v rozsahu cca 210 tisíc metrů krychlových.

"Přesto, že se jedná o relativně velký objem dříví, nebude s ohledem na současné omezení objemu plánovaných těžeb celkový roční objem těžby překročen," uvedl Boublík a dodal, že se Lesy ČR budou snažit zabránit vzniku kůrovcové kalamity.

Podle Lesů ČR existuje zvýšené nebezpečí pádu stromů v lesích a také možné sesuvy půdy. Veřejnost by proto měla být více obezřetná a vstup do lesů v tomto období by měla raději omezit. Zvýšené riziko pádu stromů či větví platí podle Boublíka ve většině lesních porostů v rámci ČR. Situace se postupně bude zlepšovat, až začne půda vysychat, což může trvat i několik týdnů.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí