zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Green Budget Europe - výroční konference 2010

08.06.2010
Environmentální účetnictví
Green Budget Europe - výroční konference 2010

Ve dnech 8.-9. července 2010 se v Budapešti uskuteční výroční konference Green Budget Europe, platformy evropských expertů pro ekonomické nástroje v politice životního prostředí. Téma konference zní: "Odstranění environmentálně škodlivých podpor: možnosti a přínosy".

Existuje mnoho podpor, které škodí životnímu prostředí. Jedná se jednak o přímé podpory (např. podpora ze státního rozpočtu při budování letišť a cementáren nebo podpora užívání fosilních paliv domácnostmi) a jednak, a to v mnohem větší míře, o podpory nepřímé (např. daňové úlevy pro podniková vozidla a výjimky z placení spotřební daně pro letecká paliva). Nepřímou podporou jsou i související nezaplacené environmentální a zdravotní náklady. Tyto náklady mají být placeny znečišťovateli, ne společností. Environmentálně škodlivé podpory představují celosvětově značné finanční objemy. Jejich odstranění prospěje životními prostředí a ekonomice a pokud se provede důkladně, může zvýšit také sociální spravedlnost. Může také pomoci snížit ohromné deficity, které státy nastřádaly v důsledku finanční krize. Odstranění podpor by mohlo zefektivnit ekonomiky a snížit deformace trhů, které se kloní k environmentálně škodlivému chování.

Toto téma je velmi aktuální vzhledem ke:

přípravě rozpočtu EU na období 2014-2020,

  • Strategii udržitelného rozvoje EU,
  • revizi směrnice o energetickém zdanění a směrnici o eurovinětách,
  • závazku představitelů G20 k odstranění všech podpor, které se týkají fosilních paliv.

V posledních letech se v rámci diskuse o reformě podpor a ekologické fiskální reformě nashromáždilo mnoho zkušeností o dobrých a špatných postupech v těchto oblastech. Závěr konference bude věnován diskusi na téma, jak může být odstranění podpor a ekologická fiskální reforma efektivním nástrojem zaměřeným na stávající economické, sociální a ekologické krize. Nejdůležitější závěry v této oblasti pomohou zlepšit komunikaci a umožní sjednocení zelené rozpočtové reformy v budoucnosti. Konference v Budapešti také pomůže Maďarsku s přípravou na předsednictví EU, které je naplánováno na první polovinu roku 2011.


Bližší informace o konferenci naleznete přímo na stránkách Green Budget Europe

http://www.foes.de/internationales/green-budget-europe/gbe-veranstaltungen/anstehende-veranstaltungen/?lang=en

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí