zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kácení na Roztylech šetří Česká inspekce životního prostředí

11.06.2010
Příroda
Šlendryján
Urbánní ekologie
Kácení na Roztylech šetří Česká inspekce životního prostředí

Při kácení stromů na Roztylech došlo pravděpodobně k ohrožení hnízdících ptáků a tím k porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Česká inspekce životního prostředí zahájila proto s firmou, která kácení mimo období vegetačního klidu provedla, správní řízení a dočasně zakázala jakékoli další kácení v lokalitě. Současně bylo zahájeno také řízení z důvodu podezření na nepovolené kácení stromů s obvodem větším než 80 cm.

Na základě podnětu místních občanů začal pražský inspektorát České inspekce životního prostředí šetřit kácení stromů mezi ulicemi Komárkova a Ryšavého, jež provedla Jihoměstská majetková, a.s.Jedná se o pozemky, vlastněné společností Alborg-Development, které jsou předmětem požadavku na zástavbu a změnu územního plánu. Ačkoliv podle informací na webových stránkách Městské části Praha 11 se jedná o "rekultivaci" pozemku, je důvod se domnívat, že kácení spíše souvisí s plánovanou výstavbou, která zde se zachováním stávající zeleně nepočítá.

"Bylo zjištěno, že kácení dřevin má plošný charakter a dochází k němu ve vegetačním období (březen, duben)," uvádí se ve vyjádření ČIŽP. Z důvodu ochrany volně žijících ptáků pak zahájila inspekce s vlastníkem pozemků řízení o omezení kácení ve vegetačním období. Vzhledem k možnému výskytu zvláště chráněných druhů ptáků - slavíka obecného a sluky lesní - bude provedeno prošetření, zda nedošlo také k jejich ohrožení.

Z vyjádření inspekce vyplynulo, že vzniklo také podezření, že pokáceny byly i stromy s obvodem kmene větším než 80 cm (ve 130 cm) výšky, pro jejichž kácení je třeba řádné povolení. Ke kácení mělo dojít v době, kdy je vedeno správní řízení o povolení kácení, což znamená, že dřeviny by byly vykáceny bez povolení.

Více o Roztylech na těchto stránkách Arniky a na stránkách občanského sdružení Zelené Roztyly.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí