zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spekulanti s fotovoltaikou kvůli novele odpadávají

11.06.2010
Solární energie
Spekulanti s fotovoltaikou kvůli novele odpadávají

Praha - Spekulanti se kvůli novele vyhlášky o přísnějších podmínkách připojení k elektrizační soustavě postupně vzdávají zablokovaných kapacit připojení do soustavy, které si předem rezervovali. Napsal to dnes týdeník Ekonom na svých webových stránkách. Z celkem 5000 megawattů rezervovaného výkonu v přenosové soustavě pro sluneční elektrárny se tak každý měsíc odepíše více než desetina.

"Novela začala platit v dubnu a nyní mohu říct, že každý měsíc odpadá přes 600 megawattů rezervovaného výkonu. Do konce června, kdy musí investoři potvrdit zájem stavět elektrárnu, bychom mohli odepsat až 2000 megawattů," řekl týdeníku místopředseda Energetického regulačního úřadu a ředitel sekce regulace Blahoslav Němeček.

Další spekulanti podle týdeníku odpadnou na podzim. I když podle novely uzavřou do prázdnin nové smlouvy o připojení do sítě či smlouvy o smlouvě budoucí a zaplatí zálohu, těžko rychle seženou půjčku nebo solventního kupce. Pokud se jim nepodaří uvést do provozu elektrárnu do konce roku, už pro ně přestanou platit výhodné výkupní ceny. Dosud dostávají za jeden megawatt 12 000 korun, od ledna 2011 odhadují odborníci, že výkupní ceny klesnou o 35 procent, uvedl Ekonom.

Podle Němečka je otázka, co se podaří spekulantům prodat movitým investorům. Ani banky už nebudou ochotny půjčovat, protože se budou bát, že investor spadne s připojením do příštího roku, do cenové úrovně, která bude výrazně nižší. Po létě odpadne hodně projektů, odhadl.

Celkem mají podnikavci s fotovoltaikou zablokováno přes 5000 megawattů, což odpovídá výkonu pěti bloků Jaderné elektrárny Temelín. Zatím dodávají sluneční elektrárny do sítě 512 megawattů. V současné době je v provozu elektrárna s maximálním výkonem kolem deseti megawattů. Příslib o připojení ale mají elektrárny s 30 megawatty. Ty by Česko dotáhly mezi evropské rekordmany. Jen Španělsko má větší zdroj -- padesátimegawattovou sluneční elektrárnu, píše týdeník.

"Třicítky se mají stavět u Mělníka a dvě u Českých Budějovic. Asi není náhodou, že jeden z těchto projektů kupuje ČEZ Obnovitelné zdroje, který v současné době drží prvenství v součtu instalovaných výkonů jednotlivých fotovoltaických elektráren," napsal Ekonom.cz.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí