zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podepsání změny smlouvy o prodeji jednotek AAU připravilo cestu k dalšímu rozšíření programu Zelená úsporám

11.06.2010
Klimatické změny
Podepsání změny smlouvy o prodeji jednotek AAU připravilo cestu k dalšímu rozšíření programu Zelená úsporám

Ve dnech 9. - 10. června proběhl v pražském hotelu Diplomat další ze společných seminářů japonské a české vlády o nových technologiích v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Na jeho závěru byla podepsána změna smlouvy o prodeji emisních jednotek uzavřené dne 30. března 2009 v Praze.[1]

Dodatek smlouvy podepsala za Českou republiku ministryně životního prostředí Rut Bízková a za japonskou stranu výkonný ředitel Organizace pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) pan Yasuhiro Shimizu.

Změny stávající smlouvy, které byly dnes podepsány, jsou ve třech oblastech. Prodlužuje se možnost čerpání dotací z programu i na zpracování projektů. Podpora se rozšiřuje i na další typy tepelných čerpadel o určitých - v dodatku popsaných - parametrech a upravuje se požadovaný roční reálný energetický zisk u solárních panelů, čímž se dotace zpřístupní většímu počtu domácností. Ve druhém dodatku se rozšiřuje možnost čerpání dotace vedle domů určených pro bydlení i na veřejné budovy. V nejbližších dnech se tedy bude moci avyhlásit výzva k příjmu žádostí pro zateplování veřejných budov.

Na semináři s tématem "Japonské čisté technologie" představili zástupci japonských firem špičkové technologie pro "Inteligentní dům", "Výrobu energie z obnovitelných zdrojů s vysokou účinností", "Tepelná čerpadla pro domácnosti" a další. Tento seminář navazoval na předchozí prezentace v květnu a listopadu 2009 v hotelu Hilton Praha a je tak úspěšným pokračováním výměny informací o nových technických řešeních především v oblasti energetiky šetrných k životnímu prostředí mezi Japonskem a Českou republikou.

Japonští představitelé oceňují i dosavadní výsledky a průběh administrace programu Zelená úsporám, vyjádřili potěšení z aktuálního vývoje programu a projevili zájem o rozšíření spolupráce na využití japonských environmentálních technologií.

Poznámky:

[1] V pondělí 30. března 2009 místopředsedou vlády a ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem a výkonným ředitelem japonské Organizace pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO - New Energy and Industrial Technology Development Organization) panem Yasuhiro Shimizu - www.mzp.cz

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí