zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bechyně ušetří díky kotli na slámu

11.06.2010
Vytápění, zateplení
Bechyně ušetří díky kotli na slámu

Dvacetiprocentní zlevnění tepla přinese jihočeské Bechyni výměna kotle v centrální výtopně. Díky přechodu z plynu na kotel, který spaluje balíky slámy, cena klesne na 472 korun za gigajoule.

>>Kotle spalují celé balíky slámy. U vybraných typů ani není nutné předchozí dělení balíků. Kotle se vyrábějí v několika řadách, od malých s výkonem 70 kilowattů až po velké průmyslové s výkonem do pěti megawattů,<< uvedl předseda představenstva společnosti Step Trutnov Libor Pavlíček.

Trutnovská firma do Bechyně dodává kotel o výkonu 3,5 megawattu, který bude vytápět přibližně tisíc bytů, dvě základní školy, dům s pečovatelskou službou a střední keramickou školu.

>>Rekonstrukce kotelny přijde na padesát milionů korun. Pro Step Trutnov jsme se rozhodli na základě klasického výběrového řízení. Jejich kotle se už osvědčily v jiných městech, šetří životní prostředí a náklady na vytápění jsou ze všech dostupných paliv nejnižší,<< tvrdí František Vlaha, generální ředitel brněnské akciové společnosti Erding, která kotelnu v Bechyni provozuje.

V trutnovských kotlích je možné spalovat kromě obilné také řepkovou slámu, konopí, energetický šťovík, seno i některá další biopaliva. Zařízení jsou prakticky bezobslužná.

Step Trutnov v současné době zaměstnává padesát trvalých zaměstnanců a další externí spolupracovníky. Loňský obrat se pohyboval na úrovni sta milionů korun.

>>Pro letošní rok počítáme prakticky se stoprocentním růstem obratu,<< dodal předseda představenstva firmy Libor Pavlíček.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí