zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společnosti GE a Nissan se spojily ve snaze podpořit dobíjení elektromobilů

23.06.2010
Ekologická auta
Společnosti GE a Nissan se spojily ve snaze podpořit dobíjení elektromobilů

V době, kdy četní hráči na trhu soupeří o to, komu se podaří vybudovat infrastrukturu pro inteligentní dobíjení, jež by podpořila nástup elektromobilů, spojily své síly společnosti GE a Nissan. Cílem jejich spolupráce je vyvinout nové technologické prvky, které inteligentní dobíjení promění ve skutečnost. Společnosti podepsaly tříletou předběžnou dohodu na společný výzkum technologií potřebných k vybudování spolehlivé, dynamické a inteligentní dobíjecí architektury.

Uzavřená dohoda svádí dohromady dvě společnosti, jež disponují zkušenostmi v těch nejkritičtějších prvcích potřebných pro úspěšný rozjezd inteligentního dobíjení. Společnost GE je leaderem trhu v energetickém sektoru a její zákaznická základna jde napříč celou elektrickou rozvodnou sítí. Nissan je jednou z největších automobilek světa a leaderem v segmentu elektromobilů. Ještě během tohoto roku chce automobilka na trh v Japonsku, Spojených státech a Evropě uvést nový model LEAF, který je zcela na elektrický pohon a má nulové emise.

"V uplynulých několika letech jsme byli svědky rychlé inovace v segmentu hybridních vozů a elektromobilů dobíjených ze zásuvky. Tyto vozy vlastně odstartovaly revoluci v technologiích inteligentního dobíjení," říká viceprezident a ředitel GE Global Research Mark Little. "Společně s automobilkou Nissan se snažíme o komplexní pohled na to, jakých technologií bude zapotřebí v automobilech, v rozvodné síti a v domácnostech, aby se dobíjení osobních vozů přes zásuvku skutečně stalo realitou."

"Vizí společnosti Nissan je realizovat mobilitu o nulových emisích prostřednictvím holistického přístupu a spoluprácí s nejrůznějšími partnery z řady odvětví," říká viceprezident Nissan Motor Co. Ltd. Šuniči Toyomasu. "Doufáme, že výsledkem naší spolupráce s GE budou cenné poznatky o tom, co je třeba změnit v domácnostech a elektrické rozvodné síti, aby elektromobily mohly uchytit na trhu."

Společnosti GE a Nissan představily dvě klíčové oblasti pro potenciální partnery. Ta první se týká začlenění elektromobilů do domácností a budov. Druhá se zaměřuje na dynamiku dobíjení elektromobilů v rámci obecněji pojaté elektrické rozvodné sítě. V následujících měsících hodlají společnosti GE a Nissan společně identifikovat specifické projekty, na nichž by v těchto oblastech mohly spolupracovat.

Společnost GE bude většinu aktivit spojených s tímto projektem realizovat ve svém výzkumném středisku v městě Niskayuna ve státě New York, kde se rovněž nacházejí nejnovější zařízení pro výzkum inteligentní sítě. Společnost Nissan se bude na projektu podílet hlavně prostřednictvím své divize Nissan Technical Center North America, jež sídlí ve Farmington Hills ve státě Michigan, přičemž tento závod se bude opírat o podporu Střediska pro vyspělé technologie, které Nissan zřídil v Japonsku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí