zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dočkáme se standardizace v obalech?

17.06.2010
Odpady
Dočkáme se standardizace v obalech?

Nedávno se v Pekingu rozhodlo, že standardy v obalech podle EU budou platit všude.

Globální ISO standardy ohledně obalů a jejich dopadů na životní prostředí by měly začít platit už v roce 2012. Spuštění tohoto projektu bylo oznámeno na přelomu května a června v čínském Pekingu.

Nová iniciativa si klade za cíl sjednotit používání obalů vytvořením diskusního rámce pro dodavatele obalů a také pro jejich zákazníky, na jehož základě by vznikly základní specifikace obalů s ohledem na jejich dopad na životní prostředí po celém světě.

Práci na projektu má na starosti Stina Wallström ze švédského institutu standardů (Swedish Standards Institute - SIS) spolu s Xu Ting z Cepi China.

Stina Wallström prozradila internetovému deníku Packaging News, že nové ISO standardy budou vycházet z evropských pravidel, daných direktivou o obalech a odpadu z obalů Evropské unie, spolu s existujícími pravidly, platnými v Asii.

"Evropa je velmi dospělý trh - jsme zvyklí mnoho našeho odpadu z obalů znovu využít a recyklovat, takže relativně málo z něj jde do nevyužitelného odpadu. Ale v dalších částech světa je tomu jinak," upozorňuje Stina Wallström.

"Státy, regiony a stále více i velcí odběratelé odpadů prosazují svoje zájmy. ISO standardy jsou silné dokumenty, takže pokud se na nějaký můžete odvolat, máte silný argument o tom, že děláte správnou věc," uvedla dále pro Packaging News.

Za novou iniciativou stojí i silní zadavatelé a vlastníci značek, například Colgate nebo Coca-Cola, stejně jako národní a regionální obalové organizace - Europen, evropská organizace skla FEVE nebo organizace Green Dot.

Nová aktivita se zaměří na následujících sedm oblastí:

  • požadavky na využití
  • redukce zdrojů
  • znovuvyužití
  • recyklace
  • získávání energie
  • získávání chemických látek
  • organická obnova


Stina Wallström říká, že nový projekt doplní stávající aktivitu, kterou vede ředitelka pro packaging řetězce Tesco, Sonia Raja. Tento projekt si klade za cíl nastavit přesná měřítka pro udržitelný rozvoj obalového průmyslu. "Ta poslední věc, kterou bychom chtěli, je vytvářet standardy, které jsou v rozporu se stávající legislativou," dodala Stina Wallström.

Předtím, než se formulace standardů změní ve skutečné ISO standardy, musí návrhy projít čtyřnásobným hlasováním. Hlava projektu je přesvědčena, že časový rozvrh, tedy plné zavedení ISO standardů v této oblasti do roku 2012, je velmi ambiciózní, nicméně je přesvědčena, že mítink ze začátku června, na kterém se o zavedení standardů rozhodlo, byl velmi povzbuzující. "Asi se s postupem času setkáme s mnohými konflikty v tomto projektu, nicméně zatím vypadá velmi nadějně," konstatuje manažerka projektu.

Už v roce 2012 bychom se měli dočkat nastavení celosvětových ISO standardů v obalovém průmyslu, jak bylo dohodnuto na začátku června v Pekingu. Nové normy by měly vycházet ze stávající právní úpravy, platné v EU.

Autor: Josh Brooks, Packagingnews.co.uk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí