zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nečas: Nejsme fanoušky ekotendru

17.06.2010
Politika
Sanace, staré zátěže
Nečas: Nejsme fanoušky ekotendru

Sporná zakázka na likvidaci ekologických škod dojde až k hodnocení nabídek, ale pak bude nejspíš zrušena a rozdělena na menší. Toto stanovisko expertních týmů dojednávajících trojkoalici ODS, TOP 09 a VV potvrdila včera i nejužší skupina vyjednávačů K 9. Okamžité zrušení stomiliardového tendru není podle šéfů stran možné - Česku by hrozila arbitráž. To potvrdila i ministryně životního prostředí Rut Bízková.

"Proces nejde podle zákona a dvou nezávislých posudků zrušit. Firmy, které šly do tendru, by mohly úspěšně žalovat Českou republiku za zmařené prostředky. Účast v tendru je stála hodně peněz," sdělila včera HN dosluhující ministryně. Podle neoficiálních informací právě kvůli zakázce navštívil už její ministerstvo rakouský velvyslanec. Zajímal se o to, zda tendr proběhne podle zákona až do konce.

Vznikající koalice zhodnotí nabídky podle cenové výhodnosti a podle garancí lhůt, které v nich budou obsaženy. "Otevřou se obálky, nicméně v případě jakéhokoli podezření nebo čehokoli divného nebude když tak vyhlášen vítěz," řekl předseda Věcí veřejných Radek John.

Tuto vágní formulaci vyjednávači zvolili právě s ohledem na možné stížnosti zúčastněných firem. "Jsme pro zrušení, ale nelze to napsat do koaličního prohlášení - to by bylo zralé na arbitráž. Otevřeně jsme o tom spolu takhle mluvili, ale dáváme tam právní formulaci, aby to nebylo napadnutelné," řekl HN jeden z vyjednávačů. I lídr ODS Petr Nečas zdůraznil, že ve skupině K 9 není žádný fanoušek zakázky.

AUTOR: Jakub Kalenský
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí