zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Už i lokomotiva na baterie

23.06.2010
Doprava
Už i lokomotiva na baterie

Trojice firem a technická univerzita v Ostravě vyvinuly takzvanou akumulátorovou lokomotivu, která jezdí na baterii. Patentované vozidlo nezatěžuje životní prostředí jako motorová lokomotiva. Takzvaná AKU lokomotiva je určena hlavně pro vlečky a logistické dopravní terminály. Zájem o ni projevily zatím firmy v Polsku. ČTK to řekl Roman Smelik z ostravské společnosti Arrow line, která se na vývoji podílela.

Lokomotiva vážící 42 tun si s sebou vozí akumulátorovou baterii, která má zhruba třetinovou váhu. "Nabíjí se v noci, kdy je nadbytek elektrické energie. Po jednom nabití dokáže jezdit v kuse dvě osmihodinové směny. Nevypouští emise ani prach a může plně nahradit staré lokomotivy," řekl technický ředitel Arrow line Smelik.

Zkušební provoz prototypu AKU lokomotivy, který skončil v dubnu, podle Smelika prokázal, že náklady na její provoz jsou desetinové oproti motorové lokomotivě. Cena je naopak srovnatelná a pohybuje se mezi 12 až 15 mil. Kč, dodal ředitel s tím, že v současné době jsou rozpracované podvozky dalších čtyř vozidel. Blíže - http://logistika.ihned.cz.

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat