zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nanoželezo čistí vodu

28.06.2010
Voda
Nanoželezo čistí vodu

Světový unikát v podobě čističky odpadních vod, která využívá nanotechnologie, testují vědci na olomoucké Univerzitě Palackého (UP).

V tamním Vědeckotechnickém parku (VTP UP) dokázaly dva výzkumné týmy vedené Radkem Zbořilem z Centra výzkumu nanomateriálů UP a Olegem Lysytchukem ze společnosti H+A Eco CZ zkompletovat moderní zařízení, jehož "pohonem" jsou nanočástice železa. Díky nim je nyní možné z vody odstranit i takové toxické látky, které se dosud tradičními metodami nedařilo odbourat.

Vývoj nové patentované technologie trval zhruba pět let. Zařízení je s ohledem na malé rozměry a vysokou účinnost univerzálně použitelné v jakékoliv etapě čistícího procesu v závislosti na typu a koncentraci kontaminujících látek. Princip technologie je založen na kontaktu znečištěné vody a nanočástic železa o rozměru 40 až 100 nanometrů ve speciálním reaktoru. Český výrobce má pak výhodu v takřka neomezené dodávce nanoželeza, které je potřebné k odstranění organických i anorganických látek z vody. Na rozdíl od konkurenčních světových firem dokáže totiž česká firma vyrábět nanoželezo ve velkém množství.

Prototyp unikátního zařízení je chráněno řadou patentů. Nová technologie má kromě nižší pořizovací ceny a menších nákladů na provoz ještě řadu dalších předností. Jedná se především o malý rozměr zařízení, které se díky tomu, že nepotřebuje velké sedimentační nádrže jako klasické čistírny odpadních vod, vejde do několika metrů čtverečních.

Nezanedbatelnou výhodou technologie je podle rovněž skutečnost, že odpadním produktem transformace nanoželeza je netoxický oxid železnato-železitý. Ten lze díky specifickým magnetickým vlastnostem snadno separovat a použít tak pro další recyklaci.

Vyvinutý reaktor svým konstrukčním řešením dovoluje aplikaci nanoželeza při čištění podzemních vod, odpadních průmyslových vod, ale také znečištěných povrchových a pitných vod. Praktické testy navíc ukázaly schopnost nanoželeza eliminovat i látky, které byly doposud považovány za neodbouratelné.

Převzato ze zpravodaje Věda a média, který vydává sdružení Česká hlava

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí