zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

PPF si stěžovalo na diskriminaci u obří ekologické zakázky

29.06.2010
Sanace, staré zátěže
PPF si stěžovalo na diskriminaci u obří ekologické zakázky

Finanční skupina PPF si stěžuje u ministra financí Eduarda Janoty na diskriminaci a nerovné zacházení v rámci obří zakázky na odstranění starých ekologických škod. Vyplývá to z dopisu PPF ministerstvu financí, o kterém informoval mluvčí PPF Alexej Bechtin. Ministerstvo financí jakoukoliv diskriminaci účastníků odmítá, sdělil dnes ČTK mluvčí jeho Ondřej Jakob.
Ministerstvo již jednou konsorcium PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta ze soutěže vyřadilo. PPF ale uspěla u antimonopolního úřadu, který ji vrátil do hry.
"Kromě porušení zásady rovného zacházení se podle našeho názoru poradce zadavatele a zvláštní komise dopouštějí vůči sdružení také porušení zásady zákazu diskriminace," uvádí PPF v dopisu. Akcionář PPF Jiří Šmejc k tomu dodal, že MF dosud konsorcium v čele s PPF nevyzvalo k podání nabídky a neotevřelo dataroom, kde jsou k dispozici podrobnější údaje o zakázce. "Tento postup považuji za šikanózní, naznačuje odlišný přístup ministerstva k nám než k jiným účastníkům, že nám věnuje 'větší péči'," uvedl Šmejc.
Ministerstvo financí ale trvá na tom, že se všemi uchazeči o zakázku zachází rovně a nediskriminačně. "Přístup do dataroom byl všem uchazečům uzavřen v říjnu 2009 z důvodu zrušení rozhodnutí o vyřazení sdružení PPF Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo financí neumožní opětovný přístup do dataroom žádnému z uchazečů do doby definitivního rozhodnutí o další účasti sdružení PPF," uvedl Jakob.
Podle něj se u konsorcia PPF objevily nové pochybnosti, kvůli kterým je ministerstvo ze zákona povinno opětovně prověřit jeho kvalifikaci. "Ministerstvo financí navíc nad rámec svých zákonných povinností ve stejném rozsahu opětovně prověřuje kvalifikaci ostatních účastníků," dodal Jakob. Aby se zabránilo spekulacím o vlastnické struktuře účastníků soutěže, vyzvalo ministerstvo všechny uchazeče, aby jasně prokázali svoji vlastnickou strukturu.
Nabídky do výběrového řízení na obří ekologickou zakázku mohou firmy podávat do 7. prosince. Ministerstvo vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže však tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun.
Ministerstvo financí ovšem na pokračování tendru trvá s tím, že pokud by se soutěž předčasně zrušila, hrozily by arbitrážní žaloby od uchazečů.
Do ekologického tendru se přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Jeden z vyřazených bylo i konsorcium v čele s firmou PPF Advisory, které později uspělo právě u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.
Minulý týden se lídři ODS, TOP 09 a VV domluvili, že požádají ministra financí Eduarda Janotu, aby jim dal písemné potvrzení, že pokud soutěž skončí bez vítěze, nebude to znamenat podnět k arbitráži. O tendru bude nový kabinet rozhodovat v první polovině prosince.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí