zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová generace paliva společnosti TVEL umožňuje reaktorům dosahovat vyšších výkonů

01.07.2010
Atomová energie
Nová generace paliva společnosti TVEL umožňuje reaktorům dosahovat vyšších výkonů

Společnost TVEL uspořádala v Moskvě mezinárodní konferenci a setkání s obchodními partnery na téma "Jaderné palivo pro jaderné elektrárny: současný stav a perspektivy."

Petr Lavrenjuk, zástupce ředitele společnosti TVEL pro výzkum a vývoj, vystoupil se zprávou o vývoji nové generace jaderného paliva: "Hlavním úkolem Palivového závodu TVEL je vyvinout takové palivo, které dokáže uspokojit požadavky na spolehlivý, bezpečný a nákladově efektivní provoz." Dodal, že nová generace paliva, která je již používána v ruských jaderných elektrárnách, dosahuje hoření až 60MW na den/kgU, což jaderným elektrárnám umožňuje dosahovat vyšších výkonů, než je jejich nominální kapacita.

Prezident společnosti TVEL Jurij Olenin ve své zahajovací řeči uvedl, že priority Palivového závodu TVEL zahrnují "zajištění bezpečnosti výroby a koncových produktů, zlepšení provozních vlastností jaderného paliva, posílení mezinárodních partnerství a zavádění inovací."

Jurij Olenin dále zdůrazni, že "vyšší efektivita výroby přinesla v uplynulých třech letech další investiční zdroje ve výši zhruba jedné miliardy dolarů. Tyto zdroje byly využity na modernizaci závodů, výměnu zastaralých technologií a financování inovací."

O Palivovém závodě TVEL:

Společnost JSC TVEL v současné době dodává jaderné palivo do České republiky (JE Dukovany a od letošního roku i JE Temelín), na Slovensko, do Bulharska, Maďarska, na Ukrajinu, do Arménie, Finska, Číny, Indie a Íránu a ve spolupráci se zahraničním partnerem i do Švýcarska, Velké Británie, Německa a Nizozemska. JSC TVEL je jedním z předních výrobců a dodavatelů jaderného paliva na světě; plně uspokojuje palivové potřeby 76 jaderných reaktorů v 16 zemích Evropy a Asie, 30 výzkumných reaktorů a ruské jaderné flotily.
Na základě rozhodnutí mateřské společnosti Rosatom proběhlo ustavení Palivového závodu, který vznikl ze společnosti TVEL. Strategickým cílem je posílit konkurenceschopnost na globálním trhu s jaderným palivem a dodávat palivo i spojené služby k naprosté spokojenosti zákazníků v Rusku i zahraničí. Palivový závod sloučí výrobce centrifug, jaderného paliva, závody pro separaci a sublimaci i výzkumné a konstrukční instituce.
Všechny aktivity nezbytné k založení Palivového závodu budou dokončeny v roce 2010.


Kontakty na PR oddělení společnosti TVEL:
Dmitry Bobkov
Public Relations Department
Tel:+7-915-035-0697
E-mail: bobkov@tvel.ru

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí