zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Garance za ekologické škody jsou přehnané, upozorňuje NKÚ

01.07.2010
Sanace, staré zátěže
Garance za ekologické škody jsou přehnané, upozorňuje NKÚ

Obří tendr na odstranění starých ekologických škod, který může stát až 115 miliard korun, má dalšího kritika: Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten došel k tomu, že uvedené garance jsou přehnané a reálné náklady na odstranění škod by měly být násobně nižší. "Výše garancí, ke kterým se stát zavázal, nevyjadřuje reálnou potřebu finančních prostředků na odstranění starých ekologických zátěží," uvádí NKÚ.

Ten upozornil i na velmi liknavý postup při jejich odstraňování: zatímco počátkem 90 let se stát zaručil za ekologické zátěže privatizovaných podniků ve výši 175 miliard korun, dosud jich sanoval jen osm procent. A garance se tak snížily jen o 13,7 miliardy. Tímto tempem by sanace trvaly ještě 200 let.

Ale i vzorek již uskutečněných sanací naznačuje, že skutečné náklady jsou mnohonásobně nižší, než je státní garance. Zatímco garance v uvedených případech činily 13,7 miliardy korun, skutečné náklady byly čtvrtinové - stát zaplatil jen 3,6 miliardy. A podobné to může být i v případě obří zakázky, jíž na odstranění většiny zbylých škod vypsalo ministerstvo financí.

Ministerstvo financí přitom výši skutečných škod nezná. Odhad reálných nákladů na obří zakázku, provedený "externím poradcem", měl být podle dokumentace zakázky hotov nejpozději v den otevření obálek (zatím platí termín 10. prosince). A měl stanovit horní hranici ceny, jíž by bylo ministerstvo financí ochotno akceptovat. Jenže to uvedlo, že by tato analýza mohla uniknout uchazečům o zakázku a oni by podle ní upravili svoji nabídku. "V Česku se všechno, s prominutím, rozkecá," vysvětlil HN před časem náměstek ministra Ivan Fuksa. Jeho úřad prý analýzu nechá zpracovat až poté, co obdrží nabídky.

Na nerovné zacházení si v rámci obří ekozakázky stěžovala u ministra financí Janoty finanční skupina PPF. Ta se vrátila do hry o ekozakázku, ale MF ji nevyzvalo k podání nabídky ani jí neotevřelo dataroom s podrobnějšími údaji o zakázce.

AUTOR: Marek Pokorný
AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí