zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Deset tipů pro ekologický boj s plevelem

08.07.2010
Zemědělství
Deset tipů pro ekologický boj s plevelem

Proti zahradnímu plevelu nasaďte místo chemických prostředků přírodní metody.

Plevel není vždy neužitečný - některé druhy chrání půdu, která by jinak byla vystavena erozi, jiné druhy slouží jako potrava a úkryt pro volně žijící živočichy. Přesto odstraňte všechny druhy plevele, které vytlačují místní vegetaci, a také škodlivé druhy, které ohrožují zdraví lidí i domácích zvířat.

1. Především se snažte zabránit zavlečení plevele na svoji zahradu. Nepřinášejte na zahradu půdu ani substrát, který by mohl obsahovat semena nebo zbytky plevelů. Při nákupu nových rostlin zkontrolujte, zda si plevel nepřinášíte v květináčích.

2. Nenechávejte na zahradě neosázená místa, která snadno zarůstají plevelem.Vyčištěné plochy co nejdřív osázejte domácími nebo neinvazivními druhy pokryvných rostlin.

3. Zaplevelená místa pokryjte velkým množstvím mulče, aby semena plevele nemohla vzklíčit. Jakmile objevíte rostoucí plevel, hned ho vytrhejte.

4. Plevel vytrhejte, než stačí vykvést. Jednoletý plevel posekejte a zničte jeho semena i květy.

5. Plevel pokryjte silnou vrstvou novin nebo kartonu a zasypte mul-čem. Místo nechte zakryté a osázejte ho přes mulč a papír.

6. Větší zaplevelené plochy pokryjte průsvitným igelitem a nechte na ně několik dnů svítit slunce. Půda pod igelitem se rozpálí a vysoká teplota j zničí všechen plevel i půdní patogeny. Případně zkuste použít rohož proti plevelu, vyrobenou z netkané textilie.

7. Obtížně zničitelný plevel dejte do igelitových pytlů a nechte několik týdnů ležet na prudkém slunci. Nakonec pytle vyhoďte do popelnice, aby se plevel nerozšířil i jinde.

8. U rezistentních druhů plevele se snažte odstranit celý kořenový systém a podzemní části. Některé typy plevelů vyrostou i z malého zbytku původní rostliny.

9. Plevel polijte vroucí vodou. Tímto způsobem zahubíte jakýkoli druh rostlin. Případně použijte páru z napařovačky. Toto zařízení je určeno na hubení plevele nechemickou cestou a zakoupíte ho v zahradnictvích.

10. Plevel, který miluje slunce, jako je pampeliška nebo pěťour, zahubíte nejlépe tak, že rostliny na několik dní zakryjete cihlami nebo pláty střešního plechu.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Zdravý domov

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí