zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nadaní v přírodních vědách mají novou možnost

13.07.2010
Ekologické vzdělání a výchova
Nadaní v přírodních vědách mají novou možnost

V novém školním roce 2010/2011 nabízí vzělávácí projekt Talnet - online k přírodním vědám nadaným a zvídavým žákům v oblasti přírodních věd odborný i osobní rozvoj, a také přístup k oboru, který je zajímá.

Víte, co má společného ovce a radiátor? Na podobné otázky můžete narazit v kurzu Život v souvislostech pro mladé biology. V dalších kurzech se můžete zabývat rostlinami, různými aspekty přítomnosti vody na zemi, krajinou, či trendy molekulární genetiky. Úvodem do biologie člověka je kurz Dutina ústní pod lupou. Baví vás chemické pokusy? Mnoho námětů včetně možnosti jim porozumět najdete v několika kurzech chemie. Zajímavou nabídkou jsou kurzy astronomie a meteorologie. Pro příští rok jsou připraveny novinky v kurzu ekologie. Možnost podat přihlášku je na stránkách www.talnet.cz otevřena do 24.9.2010.

Na výběr je celkem 25 online kurzů. Ty jsou základem pestré nabídky vzdělávacích, volnočasových a konzultačních aktivit v Talnetu. Po celou dobu kurzu je studentovi k dispozici pro konzultace a dotazy nebo pro diskuzi o tématu odborný instruktor. Díky online komunikaci si zájemce může rozvrhnout studium podle vlastních časových a technických možností. To znamená, že může studovat z domova, školy, knihovny nebo třeba i internetové kavárny, a to ráno, odpoledne či večer, v pondělí nebo třeba v sobotu, prostě jak mu to vyhovuje. Studium obvykle zabere 2-3 hodiny týdně.

Po výukových blocích následuje práce na vlastním projektu (seminární práci) na téma, které navrhne instruktor nebo které si vybere sám student. I zde je instruktor k dispozici a při práci na projektu studenta vede. Hotové práce jsou potom zveřejněny v online obhajobách a lze je přihlásit i na prezenční obhajoby, které probíhají na soustředěních.

Vedle práce na seminárních pracích v tomto období probíhají také T-exkurze. Jde o návštěvy na zajímavých pracovištích nebo v terénu, kam by se studenti jinak těžko dostali. Předchází jim online příprava a po skončení prezenční části se zpracovává závěr.

Soustředění, kde se mohou studenti setkat s instruktory i spolu navzájem, se konají na začátku, uprostřed a na konci ročníku. Nabídku účasti na soustředěních, stejně jako na T-exkurzích, mohou studenti využít podle vlastních možností a preferencí.

Pro všechny studenty online kurzů jsou připraveny T-prosemináře pro rozvoj metodických kompetencí a kritického myšlení. Zájemci se mohou například naučit jak napsat seminární práci nebo jak prezentovat.

Kontakt s vrstevníky za hranicemi ČR zajišťují mezinárodní aktivity s partnery v Německu, Španělsku a na Slovensku. Letos v listopadu se uskuteční setkání ve Španělsku pod názvem Ocean Odyssey. Talnet může zprostředkovat i účast v mezinárodním diskuzním fóru talentovaných dětí a mládeže cogito.org.

Mezi další nabídku patří možnost testování osobnosti a poskytnutí praktických rad ohledně způsobů učení, motivace, rozvoje kritického myšlení, apod. Pro učitele a rodiče, kteří se chtějí zabývat tím, jak talentované dítě rozpoznat a jak s ním dále pracovat je připraven kombinovaný seminář.

Úplnou nabídku aktivit si můžete přečíst na www.talnet.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí