zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Druhé číslo elektronického zpravodaje Chytrá energie

22.07.2010
Energie
Druhé číslo elektronického zpravodaje Chytrá energie

Vedení ministerstev převezmou politici nové koalice. Promění naši energetiku směrem k čisté, bezpečné a nezávislé, tedy chytré?

Energetická politika

Snižování emisí se Evropě vyplatí - několikanásobně

Evropa může snížit emise skleníkových plynů o 80 % a srazit účty za energii o 330 miliard eur ročně. Potvrdily to scénáře, které pod názvem Roadmap 2050 představila prestižní Evropská klimatická nadace (ECF). Studie obsahuje podrobné technické a ekonomické propočty, které zpracovalo konsorcium pod vedením společnosti McKinsey. Nejprogresivnějším z posuzovaných scénářů je varianta se 100% podílem elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Čtěte dálEnergetická politika

Chytrá energie nabírá spojence

K projektu Chytrá energie, se kterým přišly ekologické organizace, se přidává i český průmysl. Plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou postupně proměnit energetický metabolismus české ekonomiky - a srazit znečištění, dovoz paliv i účty za energii - už oficiálně podpořilo několik průmyslových asociací. Oceňují hlavně odklon od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům, ale také důraz na větší efektivnost a decentralizaci energetiky.

Čtěte dálEnergetická efektivita

Evropské budovy: komfort bez zbytečných ztrát se blíží

Počínaje koncem desetiletí se u nás budou stavět pouze pasivní domy nebo budovy jim velmi podobné. Rozhodla o tom nová evropská legislativa, která platí od prvního července. Srazí tak hlavně dovoz plynu z Ruska i účty, které miliony domácností platí za topení.

Čtěte dálObnovitelné zdroje

Čínské ambice v zelené energetice

Čína chce do deseti let vyrábět 15 % energie z obnovitelných zdrojů. Čistá energetika tak každoročně nahradí 18 milionů vagonů s uhlím. Země loni do zelené energetiky investovala 35 miliard dolarů: dvakrát více než USA.

Čtěte dál

Obnovitelné zdroje

Malá větrná energetika ve Spojených státech sílí

Poptávka po malých větrných elektrárnách s výkonem do 100 kW v USA rychle roste. Loni se farmářům a drobným firmám prodalo 9800 kusů strojů. Americká průmyslová asociace AWEA odhaduje, že je jich nyní v provozu asi sto tisíc - a že do pěti let instalovaný výkon stoupne na desetinásobek.

Čtěte dálJaderná energetika

Byznys bude chtít po vládě ekonomickou podporu jaderných projektů, varuje britský expert

Současná česká vláda anoncovala, že podpoří nové reaktory v Temelíně. Neřekla však, v čem bude podpora spočívat. Ptali jsme se předního evropského experta na ekonomiku jaderných projektů, profesora Stephena Thomase z univerzity v Greenwichi ve Velké Británii.

Čtěte dálKlima

Klimatická věda očištěna

Britská vyšetřovací komise s konečnou platností očistila klimatology z University of East Anglia, kteří byli nařčeni z falšování výsledků. Kolem vědců se loni rozpoutala aféra Hackergate, když někdo na webu publikoval tisíce jejich e-mailů.

Čtěte dál


www.chytraenergie.info
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí