zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rothschild přeplul Pacifik na lodi ze starých PET lahví

21.07.2010
Ekologická dovolená, cestování
Recyklace
Vodní cesty
Rothschild přeplul Pacifik na lodi ze starých PET lahví

Solární panely, větrná turbína, skleník na palubě, ale především 12 500 plastových lahví a trup vyrobený téměř výhradně z recyklovaných plastů. To je "zelený" katamarán Plastiki, který v těchto dnech končí svou cestu napříč Pacifikem.

Nápad na expedici Plastiki dostal jedenatřicetiletý David de Rothschild před čtyřmi lety, když si v jednom časopisu přečetl článek o takzvané Východní odpadkové skvrně, ostrově smetí velikosti Polska a Německa dohromady.

"Odpad by měl být vnímán jako hodnotný zdroj," vysvětluje autor projektu, člen světově proslulé finančnické dynastie David de Rothschild, důvod, proč se rozhodl nechat sestrojit takto nezvyklé plavidlo. Dvanáctitunová loď, jež drží pohromadě mimo jiné díky lepidlu z kešu oříšků a cukru, vyplula z Kalifornie před čtyřmi měsíci. Za tu dobu se jen v USA spotřebovalo přes sedm milionů plastových lahví a každá z nich se bude rozkládat několik set let.

"Statistiky jsou šokující. Poměr plastu k mořskému planktonu je 6:1, devadesát procent veškerého odpadu v moři jsou plasty," upozorňuje Rothschild a dodává, že kvůli znečištění oceánu uhyne ročně milion ptáků a na sto tisíc mořských savců. Právě proto se posádka rozhodla vést své nezvyklé plavidlo ze San Franciska do Sydney skrze obří mořský "ostrov smetí".

"Je to tragédie. Shora oceán stále vypadá nádherně a netknutě, ale těsně pod povrchem je toxická směs, která může rychle skončit na našem talíři," poukazuje Rothschild na to, že malé částečky plastů polykají ryby a další mořští živočichové.


více na www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí