zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jaké dopady má výroba kožešin na životní prostředí a na lidské zdraví?

24.07.2010
Příroda
Jaké dopady má výroba kožešin na životní prostředí a na lidské zdraví?

Vyčerpávající odpověď na tuto otázku přináší nový dokument s názvem "Jedovaté kožešiny: Dopady výroby kožešin na životní prostředí a nebezpečí pro lidské zdraví", který vydala americká organizace The Humane Society of the United States (HSUS) a jehož český překlad dnes zveřejnilo občanské sdružení Svoboda zvířat. "Dokument přináší a velmi jasně a stručně shrnuje poznatky o škodlivosti kožešinové výroby nejen na životní prostředí, ale i na lidské zdraví," uvádí Tomáš Popp, tiskový mluvčí a předseda Svobody zvířat, a dodává: "Pro nás, jakožto organizaci na ochranu zvířat, je samozřejmě primárním argumentem pro ukončení chovu tzv. kožešinových zvířat etická nepřijatelnost této činnosti. Důkazy o škodlivosti produkce kožešin na přírodu i člověka však ještě více potvrzují zbytnost a nesmyslnost tohoto krutého průmyslu."

Ve zprávě se například uvádí: "...americký průmysl zpracování kožešin z norků produkuje každý rok téměř 1 000 tun fosforu, a znečišťuje tak životní prostředí. Zvýšené hodnoty dusíku a fosforu jsou považovány za nejčastější formu znečištění vody ve Spojených státech amerických." Kromě znečištění vod, je v procesu produkce kožešin znečišťováno také ovzduší (např. oxidem uhelnatým, oxidy dusíku, oxidem siřičitým atp.), což považuje za závažné mimo jiné i Evropská komise. Dalším problémem je obrovská spotřeba energie, která souvisí například s transportem ne-/vyčiněných kůží počínaje nebo velmi náročnými požadavky na uskladnění hotových kožešinových výrobků konče. Při úpravách kožešin se využívají kromě dalších tyto karcinogenní látky: formaldehyd a chrom. Kožešinové výrobky jsou jen těžko biologicky rozložitelné. "Vezmeme-li všechna tato rizika v potaz a přidáme-li k tomu utrpení tzv. kožešinových zvířat, která prožijí své krátké životy v nevyhovujících podmínkách a poté jsou usmrcena elektrickým proudem či udušena ve výfukových plynech, je s podivem, že je tato činnost ještě legální." uzavírá Popp.

Textový dokument doplňuje ještě krátká animace, kterou vydala světová společnost Aliance za módu bez kožešin (FFA).

Na světě umírá pro potřeby kožešinového průmyslu každým rokem přes 75 milionů zvířat. Největším producentem i zpracovatelem zůstává Čína, v níž dosud neexistuje zákon na ochranu zvířat. Některé evropské státy, jako například Velká Británie, Rakousko a další, již chov tzv. kožešinových zvířat z etických důvodů zakázaly.

o Dokument "Jedovaté kožešiny: Dopady výroby kožešin na životní prostředí a nebezpečí pro lidské zdraví" najdete na www.protisrsti.cz,
případně na www.protisrsti.cz

o Animaci FFA s názvem "Fur Hurts the Planet" si můžete prohlédnout na http://www.youtube.com/user/Svobodazvirat#p/u/0/DbPcVffCsmk.

o Více informací naleznete na webech www.protisrsti.cz nebo www.svobodazvirat.cz.

o kontaktní osoba: Tomáš Popp, 777 239 808, tomas.popp@svobodazvirat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí