zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomouc zpracovává bioodpad

26.07.2010
Bioodpady
Olomouc zpracovává bioodpad

Olomouc - Olomoucký magistrát má recept na to, jak lidi úspěšně zbavovat bioodpadu. Systém třídění je přitom velice jednoduchý - domácnosti trávu, zbytky jídel nebo spadané ovoce házejí do plastových nádob, které technické služby pravidelně vyvážejí. Během dvou let se do projektu zapojilo několik městských částí a další se s velkým zájmem přidávají. V roce 2008 vyvezly technické služby ze speciálních nádob 211 tun bioodpadu. Loni to bylo už téměř jednou tolik.

Tak masivně jako v Olomouci asi nikde jinde domácnosti netřídí. Skoro v každé ulici rodinné zástavby stojí kromě kontejnerů na plasty či sklo také hnědé kontejnery. Magistrát chce do projektu zapojit všechny městské části. Proto požádal ministerstvo životního prostředí o dotaci na nákup dalších nádob a svozového vozidla. Tak, aby mohli odvoz zdarma využívat všichni, kteří o něj stojí.

Kontejnery na bioodpad Kontejnery na bioodpad

"Pro město je to levnější, protože jakýkoliv odpad, který uložíme na skládku, kromě toho, že je to špatně z hlediska legislativy i vůbec k přístupu k životnímu prostředí, tak samozřejmě poplatky na skládku jsou výrazně vyšší než zpracování na kompostárně," říká Jana Matzenauerová z odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Odvoz bioodpadu Odvoz bioodpadu

Bioodpad z Olomouce končí ve dvacet kilometrů vzdálené kompostárně v Kralicích na Hané. "Tento bioodpad je jednou ze složek pro výrobu průmyslových kompostů," vysvětluje, jak se odpad zpracovává, jednatelka kompostárny Lenka Zapletalová. Lidé z hnutí Duha si ale myslí, že pro město je výhodnější, když si obyvatelé tento typ odpadu zkompostují sami na svých zahradách. "Bylo prokázáno, že bez podpůrných aktivit, jako je kompostování či zpoplatnění služby, dojde k nárůstu odpadu celkově. Lidé si najdou i jiný odpad, který tam prostě přidají," tvrdí Tomáš Přikryl.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí