zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Koncern BP chce zahájit práce na ropném vrtu ve Středozemním moři

26.07.2010
Geologie
Koncern BP chce zahájit práce na ropném vrtu ve Středozemním moři

Britský energetický koncern British Petroleum, který bojuje s ropnou katastrofou ze svého hlubinného vrtu v Mexickém zálivu, hodlá zahájit práci na hlubinném vrtu ve Středozemním moři u libyjského pobřeží v zálivu Velká Syrta.
"Vrtné práce začnou během několika týdnů," uvedl dnes podle agentury DPA mluvčí BP David Nicholas, čímž potvrdil informace listu Financial Times. Vrt by měl být otevřen do půl roku. Koncern odmítá obavy z jeho nebezpečnosti. Přitom se nyní potýká s havárií své plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, kde ropa unikající z vrtu způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách USA.
Na libyjském ropném poli má být až 850 milionů kubických metrů zemního plynu a velké množství ropy.
Ekologové a někteří politici vyjádřili nad plány znepokojení. Člen Evropské komise pro energetiku Günter Oettinger neúspěšně navrhl vyhlásit moratorium na hlubokomořské vrty ve vodách Evropské unie. Kritici namítají, že Středozemní moře patří k nejvíce znečištěným mořím a případná katastrofa by mohla mít dalekosáhlé důsledky.
Ložisko se prý nachází zhruba 200 kilometrů západně od přístavního města Benghází v hloubce 1750 metrů. To je ještě o 250 metrů hlouběji než hlubinný vrt Macondo v Mexickém zálivu. Nicholas nicméně ujišťoval, že mezi oběma vrty není žádná podobnost a zaručil, že u Libye budou dodrženy vysoké bezpečnostní standardy.
"Už jsme provedli mnoho vrtů po celém světě a nyní jsme ještě přijali dodatečná opatření jako dokonalou kontrolu ropné plošiny typu 'Noble', kterou použijeme," uvedl. Těžební práva koupil koncern od Libye před třemi lety za 900 milionů dolarů.
V souvislosti s těžbou u libyjských břehů se v současnosti znovu vynořila otázka zapojení BP do propuštění libyjského teroristy Abdala Basata Alího Midžrahího. Agent libyjské tajné služby si ve Skotsku odpykával doživotní trest za útok na letadlo nad skotským Lockerbie v roce 1988. Skotská justice jej loni propustila do vlasti na základě lékařského dobrozdání, že trpí rakovinou a nebude žít déle než tři měsíce, což se nenaplnilo.
BP je podezřelá, že měla zájem na propuštění atentátníka, aby se dostala ke kontraktu na těžbu ropy u libyjských břehů. Příští čtvrtek bude o jejím vlivu na propuštění Midžrahího jednat zahraniční výbor amerického Senátu, který na jednání přizval také šéfa BP Tonyho Haywarda. Společnost dnes uvedla, že zatím není rozhodnuto, zda před výborem vystoupí.
Británie zapojení BP do případu Lockerbie popírá, podle agentury AP napsal britský ministr zahraničí William Hague předsedovi senátního výboru Johnu Kerrymu dopis, v němž ujistil, že o propuštění Midžrahího rozhodla výhradně skotská vláda bez přispění BP.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí