zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bouře Bonnie je pryč, lodě se vrátily

28.07.2010
Havárie
Bouře Bonnie je pryč, lodě se vrátily

Tropická bouře Bonnie, která o víkendu vyhnala z ropných plošin v Mexickém zálivu většinu pracovníků, zeslábla a rozpadla se. Těžaři se v neděli začali vracet, včetně pracovníků společnosti BP, kteří se snaží opravit poškozený vrt Deepwater Horizon, ze kterého již takřka sto dní uniká do oceánu ropa.

Velitel Pobřežní stráže admirál Thad Allen prohlásil, že bouře zpozdila záchranné práce o týden až deset dní. Dodal nicméně, že práce by mohly být obnoveny již ve středu. Těžařská souprava Development Driller 3, která má za úkol vyhloubit jeden ze dvou pomocných vrtů, které by snížily tlak na poškozené potrubí, musela společně s dalšími plavidly opustit oblast havárie v pátek. Na místě zůstala jen dvě plavidla, monitorující poškozený vrt.

Již v neděli ale byli záchranáři na cestě zpět. "Usoudili jsme, že je to už dostatečně bezpečné," řekl mluvčí BP Bryan Ferguson. Bouře Bonnie byla už druhou tropickou níží, která dostala jméno od začátku sezóny hurikánů. Záchranné práce to přirozeně komplikuje. "Po zbytek hurikánové sezony si budeme hrát na kočku a na myš," prohlásil admirál Thad Allen.

Bouře sice způsobila zdržení záchranných prací, může mít ale i pozitivní dopady. "Očekáváme, že Bonnie by měla pomoci rozptýlit ropnou skvrnu na hladině," řekla agentuře Reuters Jane Lubchenco z Národního úřadu pro oceány a atmosféru. Podle ní by bouře mohla vytvářet asfaltové koule, které lze snadno sbírat na pobřeží.

AUTOR: Ondřej Soukup

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí