Středa, 24. dubna 2024

Stát chce firmám i obcím zdražit bioodpady

Česku hrozí pokuta až 350 milionů korun ročně. Neplní totiž limity EU pro objem bioodpadu na skládkách.

Stát chce firmám i obcím zdražit bioodpady

Vyhazování odpadu na skládku se firmám a obcím v budoucnu nejspíš prodraží. Ministerstvo životního prostředí je chce přinutit zpracovávat odpad ekologičtějším způsobem, tedy spalováním, přeměnou v energii či recyklací a uvažuje o zvýšení poplatků za skládkování.

"Vedeme intenzivní diskusi o novém nastavení poplatků. Vyhodnocujeme, jak moc je musíme změnit, aby to přineslo požadovaný efekt," potvrdil referent odboru odpadů Jan Tomek.

Ministerstvo dnes tlačí především hrozba opakovaných pokut až ve výši 350 milionů korun ročně za to, že Česko neplní limity Evropské unie pro skládkování komunálního bioodpadu. Podle rámcové směrnice o odpadech totiž musí země už letos dostat jeho množství na 75 procent úrovně roku 1995. Dnes jsme přitom na úrovni kolem 97 procent. "Přesná čísla zatím nejsou. Ale dle našeho odhadu překračujeme tyto limity o 350 tisíc tun," říká Tomek. Za každou tunu hrozí roční pokuta ve výši 30 až 40 eur.

Normy přitom ještě přitvrdí. Do roku 2020 má země dostat množství bioodpadu na úroveň 35 procent. Cílem unie je především eliminovat vytváření nebezpečného metanu, který vzniká při skladování bioodpadu.

Jenom se zdražením skládek si stát nevystačí. V následujících letech chce podporovat projekty, které umožní ekologičtější zpracování odpadu. Ze strukturálních fondů EU chce rozdat šest miliard korun na výstavbu spaloven a třídiček bioodpadu. O program se podle Tomka nyní zajímá osm vážných zájemců.

Podle posledních údajů Eurostatu v České republice za rok 2008 vzniklo asi 31 milionů tun odpadu. Drtivá většina z tohoto množství skončila na skládkách nebo jako zásypky. Podle Eurostatu je to až 85 procent komunálního odpadu. Česko se tak ocitá na nelichotivých příčkách žebříčku v rámci Evropy a daleko zaostává za průměrem, který se pohybuje kolem 40 procent.

Skládkování je dnes nejlevnějším způsobem zpracování. Tuna běžného odpadu v Česku stojí asi 250 až 500 korun. V západní Evropě jsou taxy až šestkrát vyšší.


Překročené limity

1,15 mil.

Nejvýše tolik tun biologického komunálního odpadu může v Česku letos podle EU skončit na skládkách. Podle MŽP překročí Česko tento limit asi o 350 tisíc tun. Za každou hrozí pokuta 30 až 40 eur. V roce 2020 se má objem snížit na 540 tisíc tun.

AUTOR: Miroslava Jirsová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů