zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR vysázejí v Jizerských horách 750.000 původních stromů

31.07.2010
Chráněná území
Les
Lesy ČR vysázejí v Jizerských horách 750.000 původních stromů

Lesy ČR budou v následujících letech vysazovat v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory původní druhy dřevin. Na ploše téměř 3000 hektarů lesníci vysázejí více než tři čtvrtě milionu stromů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Projekt za 36 milionů Kč bude financovat podnik, výraznou podporu mu poskytnou také fondy Evropské unie. Na obnově porostů poškozených imisemi pracují lesníci v Jizerských horách už 20 let.

Podle ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory se na přechodnou dobu lesy poškozené imisemi podařilo obnovit díky mohutné výsadbě náhradních dřevin, dnes už jsou v Jizerských horách podmínky i pro výsadbu dřevin původních.

"Celkem půjde o více než tři čtvrtě milionu kusů buků, smrků, jedlí, javorů, jeřábů, jilmů a dalších druhů dřevin. Součástí projektů není jenom výsadba nových stromků, ale také další péče o ně, například ožínání, ochrana proti zvěři, prořezávky a další," upřesnil Sýkora.

Boublík připomněl, že průmyslová revoluce v 19. století přinesla zásadní změnu druhové skladby lesů v celé střední Evropě. Na velkých plochách začaly vznikat smrkové monokultury, protože smrk má nejlepší uplatnění při využití dřeva. Stejnověké monokultury jsou však značně náchylné na různé kalamity a ve druhé polovině 20. století také v Jizerských horách začaly lesy kvůli imisím odumírat a vznikaly velké kalamitní holiny.

Na ně se v osmdesátých letech minulého století začaly vysazovat náhradní dřeviny, především smrk pichlavý, který je odolný vůči oxidu siřičitému i okusu zvěří. "Z dnešního pohledu je tato dřevina nevhodná z ekologického, ale i produkčního hlediska. Porosty smrku pichlavého postupně chřadnou a odumírají," uvedl výrobně technický ředitel Lesů ČR Vladimír Krcho.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí