zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve dvou rybnících v Jivjanech na Domažlicku hynou stovky ryb

03.08.2010
Havárie
Ve dvou rybnících v Jivjanech na Domažlicku hynou stovky ryb

Ve dvou rybnících v Jivjanech na Domažlicku hynou stovky ryb. Příčinou je zřejmě únik trusu z nedaleké velkodrůbežárny ve Velkém Malahově. Dva menší rybníky nad obcí Jivjany mají podle místních černou hladinu a zapáchají. Podle rybářů a hasičů je v nich kritický nedostatek kyslíku a všech zhruba 1500 ryb, převážně kaprů, tak zřejmě nepřežije, řekl ČTK starosta Velkého Malahova Václav Brichzin.

Hasiči zajistili výpustě z drůbežárny i z poškozených rybníků, aby se znečištěná voda nemohla dostat potokem do dalších dvou větších vodních ploch v obci a pod ní, které jsou součástí rybniční kaskády.
Hasiči, rybáři, policie, zástupci obce, odboru životního prostředí v Horšovském Týně i drůbežárny spolupracovali při ekologické havárii celou noc. "Nyní už ke znečištění nedochází. Odbor životního prostředí, inspekce i laboratoř odebraly vzorky a dnes odpoledne se dozvíme, jak velké znečištění je a co konkrétně ho způsobilo," řekl starosta. Podle něj je ale pravděpodobné, že za havárii může slepičí trus, který se dostal meliorací do potoka. Šéf drůbežárny Česká drůbež Petr Červený je s obcí v kontaktu, pomáhá při řešení problému a nabídl rybářům kompenzaci.

"Zavinění je plně na naší straně, všechny škody rybářům nahradíme. Podnikáme veškeré kroky ve spolupráci s nimi, hasiči, odborem životního prostředí a obcí, abychom havárii zmírnili," řekl Červený. Podle něj je částečně ohrožen také třetí rybník v obci Jivjany, kde se firma spolu s hasiči snaží vodu naředit instalací provzdušňovacího zařízení a mletým vápencem by měla zvýšit obsah kyslíku ve vodě. Podle Červeného zřejmě problém zavinila firma, která čistila sklady trusu tlakovou vodou. Většinu trusu jsme vyvezli do bioplynových stanic do Německa, ale zbytky, jež tam zůstaly, se dostaly z požární nádrže do vodoteče, vysvětlil.

Jeden znečištěný rybník je v polích a druhý na hranici Jivjan. "Smrdí jako kanál. Hasiči nám řekli, že už ryby nezachráníme," řekl Petr Štoger, obyvatel Jivjan. Podle něj i starosty čistili pracovníci drůbežárny sklepy haly. Vyplachovali je vodou, která pak spolu s trusem natekla do požární nádrže za halou a odtud do meliorací a následně do potoka.

Podle místních rybářů se mrtvé ryby drží zatím na dně a vyplavou až za dva tři dny. Rybníky patří podle informací obce Klatovskému rybářství, které je pronajímá rybářskému sdružení.
"Ryby nemají kyslík, co vyplave, to sebereme. S vodou se podle odborníků nedá nic dělat, ani ředit," řekl Štoger. Na místo havárie vyjela v sobotu večer jednotka profesionálních hasičů ze Staňkova i pracovníci chemické laboratoře z Třemošné u Plzně. "Zjistili, že je vysoce překročena koncentrace amonných iontů, zřejmě močoviny, a tím došlo k poklesu obsahu kyslíku a k úhynu ryb," řekl operační důstojník krajských hasičů. Podle starosty i Štogera je v rybníce nad obcí zhruba 1000 ryb a ve druhém na hranici Jivjan asi 500, hlavně kaprů, ale také amuři a candáti, jejichž uhynulá těla vyplouvají na hladinu jako první. Obě plochy jsou s dalšími dvěma propojeny, vtéká do nich Dudákovský potok.

"Policie na místě objevila deset uhynulých ryb a věc předala odboru životního prostředí (radnice v Horšovském Týně)," řekla krajská policejní mluvčí Pavla Soukupová. Pokud bude škoda přesahovat 5000 korun a půjde o přečin nebo trestný čin, bude se případem policie dále zabývat.
Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ASIO, spol.s r.o.
24
11. 2017
24.11.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí