zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vaňhová (ČSSD): Ekologové sami uvidí, co svými protesty způsobují

04.08.2010
Doprava
Ovzduší
Hluk
Zdraví
Vaňhová (ČSSD): Ekologové sami uvidí, co svými protesty způsobují

Začíná měření dopadů nedokončené D8 na zdraví obyvatel.

Ústecký kraj zadal Zdravotnímu ústavu v Ústí nad Labem zjistit na objízdných trasách nedokončeného úseku dálnice D8 přes České středohoří množství, složení a vliv škodlivin na zdraví obyvatel. Dnes Zdravotní ústav zahájil v Lovosicích a Velemíně sérii čtyřiadvacetihodinových měření. Vzorky budou odborníci odebírat v průběhu srpna. Podílet se na financování šetření přislíbilo i Ministerstvo dopravy ČR.

"Lidé v okolí objízdných tras trpí nadměrným silničním provozem, který se zákonitě musí projevit na životním prostředí a jejich zdravotním stavu. Dosud nikdo nerealizoval takto rozsáhlou studii, která by změřila množství prachových částic, dalších rizikových součástí a hlučnost, kterým jsou obyvatelé postižených obcí každý den vystavováni," uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje. Výsledky studie by měly sloužit jako argument ekologickým organizacím, které záměrným podáváním žalob blokují dostavbu D8.

Odborníci ze Zdravotního ústavu umístili své měřicí zařízení v těsné blízkosti komunikací v Lovosicích a ve Velemíně, kde budou probíhat rozsáhlá dvacetičtyřhodinová šetření až do konce srpna. Vzorky odebrané na těchto místech pak budou sloužit jako podklad pro hodnocení kvality ovzduší se zaměřeném na rizikovost zjištěných hodnot na zdraví obyvatel.

Situace na objízdných trasách D8 je nadále neúnosná. Nedávno zveřejněné pololetní statistiky dopravní policie České republiky dokládají alarmující stav bezpečnosti občanů na objízdných trasách, kde podle jejich informací na kritické silnici I/30 mezi Lovosicemi a Ústí nad Labem zemřelo za půl roku již 7 osob.

K otázce nedostavěného úseku dálnice D8 svolala hejtmanka dvakrát kulatý stůl, v červnu podpořila obyvatele svou účastí při blokádě Velemína a otevřeným dopisem požádala Děti Země a Společnost ochránců životního prostředí Litoměřice, aby ustaly ve svých aktivitách a umožnily urychlené dokončení stavby. Hejtmanka rovněž zaslala výzvu premiérovi s žádostí o urychlené dokončení stavby, kterou podpořilo 185 zastupitelstev měst a obcí v Ústeckém kraji. Obrátila se také na poslance Evropského parlamentu, aby v rámci svých iniciativ prosadili pokračování schvalovacího procesu financování výstavby této strategické komunikace z prostředků EU. Česká republika díky stížnostem ekologicvkých organizací může přijít o 8 milionovou dotaci.

www.parlamentnilisty.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí