zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo zemědělství chce na sanaci škod po povodních téměř miliardu korun

04.08.2010
Zemědělství
Povodně
Ministerstvo zemědělství chce na sanaci škod po povodních téměř miliardu korun

Ministerstvo zemědělství nebude moci zajistit plnohodnotné odstranění škod způsobených květnovými a červnovými povodněmi, pokud nezíská do svého rozpočtu navíc 950 milionů korun. Vyplývá to z návrhu, který ministerstvo předložilo na středeční jednání vlády.

Návrh měl kabinet na programu již minulý týden, nakonec se jeho projednání odložilo. Dokument oproti původní verzi nedoznal žádných změn, potvrdila Mediafaxu mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Jarní povodně podle ministerstva způsobily na zemědělském, lesním a státním vodohospodářském majetku škody ve výši 1,567 miliardy korun, pojišťovny by měly za škody vyplatit 101,7 milionu korun. "Po odečtení škod na pojištěném státním vodohospodářském majetku vychází finanční potřeba ve výši do 1,080 miliardy korun," píše se v materiálu. Samotné ministerstvo zemědělství vyčlenilo ze svého rozpočtu na odstraňování povodňových škod pro letošní rok 110 milionů korun. Víc ale nemůže. "Poškozené subjekty ani ministerstvo zemědělství nemají v nynější situaci finanční prostředky na odstranění těchto povodňových škod, předkládáme návrh na zmírnění dopadů povodňových škod," tvrdí ministerstvo.

Resort hodlá částečně kompenzovat škody na majetku za přispění vlastních zdrojů žadatelů, což se nevztahuje na Zemědělskou vodohospodářskou správu, která jako organizační složka státu nedisponuje vlastními finančními prostředky. Z požadované částky 950 milionů korun by mělo být použito na kompenzaci povodňových škod na státním vodohospodářském majetku 820 milionů korun, zemědělském majetku ve výši 100 milionů korun a lesním majetku v objemu 30 milionů korun.

Autor: Petr Havel

Zdroj: www.mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí