zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Saab 9-3 na ekologické stezce

08.08.2010
Ekologická auta
Saab 9-3 na ekologické stezce

Rostoucí skupinu výrobců s experimentálními elektromobily v ulicích obohatí příští rok Saab. Švédové volí nenápadnost, elektromotory zastaví do sedanů 9-3.

Saab 9-3 na ekologické stezce

Počátkem příštího roku vyjede na silnice celého světa flotila elektrických saabů 9-3. Automobilka vozy staví ve spolupráci se švédskou vládou a několika soukromými subjekty. Cílem projektu je především nasbírat zkušenosti s elektromotory a bateriemi a vyvinout systémy, které bude možné bez větších nákladů rychle integrovat do současných modelů.

Výměnou za záruky k úvěrům slíbil Saab Švédské vládě a Evropské investiční bance přesměrovat část svých prostředků do vývoje alternativních způsobů pohonu. Výrobce doposud hybridy, palivové články i ostatní populární technologie přehlížel. Saab musí dostat první ekologické modely na trh v horizontu několika let, také aby vyhověl zpřísňujícím se legislativám na celé řadě svých trhů.

Na intenzivním testování se bude podílet společnost Boston-Power, která vyrábí Li-ion baterie, a švédská firma Electroengine. Její inženýři údajně strávili posledních několik let prací na elektrickém pohonném systému, který lze snadno připojit k většině stávajících spalovacích motorů.

"Hlavním úkolem testovací flotily je dát nám použitelné technologie, které budeme moci rychle použít v produkčních vozech," říká šéf Saabu Jan-Ake Jonsson. "V krátkodobém horizontu potřebujeme především snížit průměrnou spotřebu svých modelů." Jonsson také oznámil, že automobilka pracuje na nové
řadě malých přeplňovaných motorů.

autoweb.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí