zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Meteorologové varují před další vlnou povodní

11.08.2010
Povodně
Meteorologové varují před další vlnou povodní

Na mnoha místech Čech ještě voda v rozvodněných řekách nezačala ani opadat, úklidové a rekonstrukční práce se teprve naplno rozjíždějí a meteorologové již varují před další vlnou vydatných dešťů, která může způsobit opětovné vylití řek z jejich koryt. K tomu by mohlo dojít v noci ze čtvrtka na pátek.

"Podle nejnovějších údajů to vypadá tak, že srážky dorazí od jihozápadu z Alp během čtvrtečního odpoledne. V Čechách bude pršet i v pátek. Srážkové úhrny čekáme v rozmezí 20 až 40 milimetrů během noci ze čtvrtka na pátek a v noci na soboru další v rozmezí od dvaceti do 50 milimetrů. Lze tedy očekávat opětovné komplikace v postižených oblastech," říká Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle Šrámka se sice jedná o mnohem menší úhrny srážek, než tomu bylo o víkendu, půda je ale velmi nasáklá a nepojme již žádnou další vodu. Proto ke vzestupu hladin stačí i menší množství srážek.

"Pokud by napršelo do 50 milimetrů, nebyla by ale situace tak dramatická, jako o uplynulém víkendu. Informace budeme upřesňovat v následujících dnech," dodává meteorolog.

O uplynulém víkendu napršelo v nejhůře postižených místech až 200 milimetrů vody.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí