zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jaký je zájem o Zelenou úsporám ve veřejném sektoru?

12.08.2010
Dotace
Jaký je zájem o Zelenou úsporám ve veřejném sektoru?

Otázka pro doc. Ing. Miroslava Hájka, Ph.D., ředitele odboru ekonomických nástrojů na Ministerstvu životního prostředí ČR

Z programu Zelená úsporám je od července možné žádat o dotace na zateplení budov veřejného sektoru, jako jsou např. školy, školky, nemocnice, městské úřady. Jaký je o ně zájem?

Dosud byly přijaty žádosti s celkovou požadovanou podporou ve výši 4,67 miliard Kč (stav k 28. červenci 2010). Limitující částka pro ukončení příjmu žádostí tedy může být dosažena již poměrně brzy. Žádosti na zateplení těchto budov je třeba zaslat co nejdříve, termín byl totiž stanoven do konce srpna tohoto roku. Jejich příjem může být ukončen před tímto datem, pokud se dosáhne požadované dotace ve výši šesti miliard korun. Tato částka byla stanovena jako 1,5násobek alokace, která byla na tuto výzvu pro budovy veřejného sektoru určena, tj. 4 mld. Kč. Výše podpory může dosáhnout až 90 % celkových způsobilých výdajů. Žadatel může v rámci výzvy podat maximálně tři žádosti o podporu, přičemž celková požadovaná dotace za tyto projekty může být maximálně 200 milionů Kč. O podporu mohou žádat obce, města, příspěvkové organizace a kraje, státní příspěvkové organizace, veřejné a státní vysoké školy, obchodní společnosti vlastněné obcemi či jinými veřejnoprávními subjekty, církve, nad ace a nadační fondy a obecně prospěšné společnosti.

Program Zelená úsporám bude ukončen nejpozději do konce roku 2012, kdy musí být vyčerpány všechny finanční prostředky. Zatím se ale zdá, že se tak stane dříve, což je lépe, než kdybychom je nedočerpali. V tomto programu dále pokračovat nemůžeme, protože se odvíjí od obchodování s kredity emisí skleníkových plynů v rámci Kjótského protokolu. Na základě současných odhadů by celkový výnos z prodeje těchto kreditů mohl dosáhnout 20 miliard Kč. Pravděpodobně pak nastartujeme jiné možnosti podpory projektů - další operační program je zatím ve fázi příprav, ale sledujeme, co se děje v rámci Evropské unie a zároveň vytváříme vlastní představu.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí