zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řeky budou o víkendu sjízdné, vodákům by mělo přát i počasí

20.08.2010
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Řeky budou o víkendu sjízdné, vodákům by mělo přát i počasí

Praha - Většina oblíbených vodáckých tras by o víkendu měla být sjízdná, meteorologové navíc slibují hezké počasí. Hladiny řek, které zvedly nedávné vydatné srážky, pomalu klesají, zvýšené stavy však stále zůstávají na dolních tocích větších řek. ČTK o tom informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vodáci by podle něj měli být opatrní zejména u jezů, na menších tocích navíc hrozí překážky v podobě spadlých stromů, naplavenin či pobořených lávek.

"Výběr řek, kam se mohou vodáci vydat, je velmi široký, ovšem vybírat je třeba podle svých zkušeností, vodáckého umění a s rozumem," uvedl Jančar.

Zvýšená hladina zůstává na Sázavě, zejména na dolním toku, kde mohou otevřené lodě zalévat vlny. Otava je pro zkušené vodáky splavná od Čeňkovy Pily, kvůli zvýšené hladině pod Sušicí však turisté musejí být opatrní u jezů. Vltava je na horním toku nad Lipnem dobře splavná až z Horní Vltavice, pod Vyšším Brodem má více vody, než bývá touto dobou zvykem.

Na Lužnici, kterou dlouho ohrožovaly povodně, zůstává průtok stále vysoký, takže před jezy je nezbytné včas zastavit. Velká voda však mohla koryto mírně změnit, vodáci v něm navíc mohou narazit například na spadlé stromy. Podobná situace je i na Nežárce, varoval Jančar.

Dostatek vody je v Ohři a Berounce, Jizera se zatím splouvá i na horním toku, ale o víkendu se sjízdnost zřejmě posune k úseku pod Železným Brodem. Labe je sjízdné pod Dvorem Králové, ke splouvání jsou vhodné i obě Orlice, o něco lépe je na tom Tichá Orlice, po níž se lze plavit už od Letohradu.

Splavná bude o víkendu také Moravice, kde se od Podhradí vypouští voda pro letní kanoistické sjezdy. Ostatní moravské řeky jsou na letním normálu.

Na menších tocích se po nedávných deštích a silném větru mohou často vyskytnout nové překážky v podobě spadlých stromů, naplavenin či pobořených lávek. I zkušení vodáci se kvůli tomu mohou dostat do nebezpečných situací. Pozor si musejí dávat zejména na Ploučnici, na níž byl ještě o víkendu povodňový stav. V průrvě řeky u Novin i v meandrech pod Mimoní může být takových překážek mnoho, upozornil Jančar.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí