zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soutěž Arniky navádí k zájmu o čistotu řek a potoků

21.08.2010
Voda
Soutěž Arniky navádí k zájmu o čistotu řek a potoků

PRAHA - "Co víte o znečištění řek?," ptá se soutěžní kvíz Arniky. Je součástí projektu Voda živá a stejně jako nová soutěž "Fotíme vodu" je určen všem, kdo se zajímají o životní prostředí a vodu zvlášť. Míří na problematiku znečištění vodních toků a vodního prostředí z průmyslu a z domácností. "V našem kvízu není nejdůležitější, kolik toho lidé vědí zpaměti, ale zda dokáží správné odpovědi najít. Někdo možná namítne, že vyhledat informace na internetu umí dnes přeci každý. A přesně o to nám jde. Chceme, aby se lidé prostřednictvím soutěže začali o vodu a její ochranu více zajímat a sami nacházeli zajímavé souvislosti, díky nimž mohou také přehodnotit své chování," vysvětlil koordinátor soutěže a vedoucí projektu Voda živá Kamil Repeš z Arniky.

Až do konce října mohou soutěžící zkoušet své znalosti v internetovém kvízu nebo posílat snímky do jedné ze tří soutěžních kategorií: Život ve vodě a kolem vody, Voda v ohrožení a Jak chráníme vodu. Porota pak vybere 3 nejzajímavější fotografie a vylosuje 4 výherce, kteří správně odpoví na otázky soutěžního kvízu. "U fotosoutěže bude rozhodovat originalita snímků a vyjádření tématu vody a života v ní či kolem ní. Výherci se mohou těšit na výpravné knihy s fotografiemi exotické i naší přírody od nakladatelství Academia. Nejlepší fotografie budou navíc publikovány v populárně-naučné knize o vodě, která je připravována v rámci tohoto projektu, " dodal Repeš.

V potocích a řekách jsou často zjišťovány rizikové látky, které přímo souvisejí s lidskou činností a které mají negativní dopad na vodní ekosystém a následně také na zdraví člověka. Mezi hlavní zdroje těchto látek patří domácnosti a průmysl. Cílem soutěže stejně jako celého projektu je upozornit na tyto souvislosti a více motivovat veřejnost ke změně přístupu. Mezi další aktivity projektu Voda živá patří i soutěž pro školy, v níž právě probíhá letní, výtvarně zaměřená etapa. Dále se uskuteční také přednášky odborníků nebo monitoring vodního ekosystému. Projekt je podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí ve výši 1 998 800 Kč.

Stránky soutěže: www.vyzva.arnika.org

Stránky projektu Voda živá: www.toxik.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí