zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MZe zprovoznilo internetové stránky, které propagují biopotraviny

23.08.2010
Biopotraviny
MZe zprovoznilo internetové stránky, které propagují biopotraviny

Ministerstvo zemědělství spustilo nové internetové stránky www.mesicbiopotravin.cz, na kterých lidé najdou informace o biopotravinách a ekologickém zemědělství. Informační kampaň je součástí projektu "Září - měsíc biopotravin a ekologického zemědělství", přičemž letos je zaměřena na rozmanitost biopotravin. Jejich prodej v předchozích letech v Česku prudce rostl, loni jej ale zpomalila hospodářská krize.

"Chceme ukázat, že ekologické zemědělství se vyznačuje rozmanitostí, ať už v samotném pěstování a chovu zvířat, výrobě biopotravin, ale i v možnosti zapojit se do vzniku produktů například dobrovolnickou prací," sdělila dnes ČTK mluvčí MZe Tereza Dvořáčková.

Kromě článků o ekologickém zemědělství či receptů z biopotravin obsahují internetové stránky také formulář, který umožní zemědělcům, výrobcům i dalším organizátorům propagovat jejich akci mezi spotřebiteli. "To je také hlavním cílem měsíce biopotravin - představit veřejnosti běžný den ekozemědělce a vysvětlit hlavní přednosti biopotravin a ekologického zemědělství," podotkla Dvořáčková.

Kromě webové prezentace akcí budou spotřebitelům k dispozici rovněž tištěné kalendáře, které budou k dostání v supermarketech, obchodech, v městských informačních centrech a také na ekologických farmách.
Září je letos v Česku již pátým rokem měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. Cílem letošní kampaně je podpořit důvěru veřejnosti v ekofarmaření. Během září se v tuzemsku uskuteční více než šedesát akcí pro veřejnost, počínaje dny otevřených dveří na ekofarmách či přednáškami až po regionální bio dožínky a jarmarky.

Strmý růst zájmu o ekologické zemědělství a biopotraviny trvá již několik let. Počet biofarem v tuzemsku podle údajů MZe od loňska vzrostl téměř o 50 procent. Ke konci letošního prvního pololetí jich bylo 2586, zatímco ke stejnému datu loňského roku ekologicky hospodařilo 1766 zemědělců. Zároveň se zvýšila výměra jimi obhospodařované půdy, vzrostl i počet výrobců biopotravin ze 375 na 429. Strmý růst zájmu o ekologické zemědělství a biopotraviny trvá již několik let.

Tuzemští spotřebitelé za biopotraviny loni utratili 1,8 miliardy Kč. Růst trhu s biopotravinami, který v Česku trvá již několik let, ale ve srovnání s rokem 2007, kdy dosáhl 70 procent, loni výrazně zpomalil na 40 procent. Za hlavního viníka označují odborníci světovou hospodářskou krizi. Na celkové spotřebě potravin v ČR se loni biopotraviny podílely z 0,75 procenty.

Přes rostoucí řady příznivců biovýrobků existuje také množství lidí vůči nim skeptických. Například podle koncem července publikované britské studie nejsou biopotraviny zdravější než potraviny běžné.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí