zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plyn vede!

31.08.2010
Energie
Geologie
Plyn vede!


Minulý týden JRC, výzkumné středisko Evropské komise, zveřejnilo zprávu, ve které se mimo jiné uvádí, že 24 % nově instalovaného výkonu v Evropě náleží zemnímu plynu, čímž se řadí na 1. místo v kategorii fosilních zdrojů. Se 62 % dominují obnovitelné zdroje, uhlí patří jen 8,7 % a 1,6 % nukleární energii.

"Stavba plynových elektráren nebyla dříve příliš ekonomicky výhodná. Když ale dnes vezmeme v úvahu všechny náklady na výrobu 1 MWh elektřiny v hnědouhelné elektrárně, jsou tyto celkové náklady téměř stejné jako v elektrárně na zemní plyn," říká Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie.

Plynárenství je nejrychleji rostoucím odvětvím energetiky na světě. U nás z celkového instalovaného výkonu 18 326 MW (k 31. 12. 2009) připadalo na paroplynové elektrárny pouze 5,1 %. Ze zemního plynu se v ČR za loňský rok vyrobilo jen 1,2 % elektřiny. V Evropě je dnes tento podíl již 21 %, nicméně s nástupem plynových elektráren se bude navyšovat.

"Zatím se u nás téměř 55 % elektřiny vyrábí z uhlí, a to hlavně z hnědého, což není dobrý signál pro dosažení nízkouhlíkové a nízkoemisní ekonomiky. Při výrobě tepelné energie ze zemního plynu se produkuje 1000krát méně popílku než z hnědého uhlí a 300krát méně než z koksu. Evropská Unie loni spotřebovala 3 042 terawatthodin (TWh) elektřiny. Podle zprávy "Renewable Energy Snapshots" by měla být spotřeba za 10 let v EU asi 3 730 TWh.

ZDROJ: www.nazeleno.cz , kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí