zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nelegální odpad z Česka pluje opět přes moře

25.08.2010
Odpady
Nelegální odpad z Česka pluje opět přes moře

Brazilci poslali zpět do Německa obří kontejner s nelegálním odpadem, který počátkem tohoto měsíce objevili v přístavu Rio Grande. Náklad je kontaminovaný a pochází podle místních médií z Česka. Do Latinské Ameriky ho odvezla korejská firma.

Dvaadvacet tun odpadu nyní míří do Hamburku, odkud byl vypraven, a podle sdělení německých úřadů tam také může být zlikvidován. Záležet prý bude na dohodě s majitelem kontejneru nebo jeho dopravcem.

Náklad přivezla za oceán korejská firma jako recyklovatelný materiál, brazilské orgány ochrany životního prostředí jej jako kontaminovaný odhalily 3. srpna. Podle mezinárodních dohod lze falešně deklarovaný škodlivý náklad vrátit zpět do místa, odkud byl vypraven, napsala agentura AFP.

"Náklad byl vypraven v sobotu večer z Ria Grande do Sul, kde byl zachycen, zpět do Německa," řekl mluvčí brazilské agentury pro životní prostředí Fernando Marques.

"Naše technické služby nabídnou rejdařství nebo majiteli toho kontejneru tento odpad zlikvidovat zde v Hamburku," řekl včera mluvčí hamburského úřadu pro životní prostředí Björn Marzahn. Zda odpad zůstane v Německu, nebo se vrátí do Česka, bude podle něj záviset na rozhodnutí jihokorejského dopravce nebo majitele kontejneru, kterého ale hamburské úřady prý neznají. Nyní se s nimi snaží podle Marzahna navázat kontakt.

Kontejner podle brazilských serverů nechala z Hamburku vypravit hongkongská firma Dashan. Korejská firma Hanjin Shipping, která kontejner do Brazílie dopravila, dostala pokutu 1,5 milionu realů (asi 16,5 milionu Kč). Náklad musela odvézt zpět do Německa do deseti dnů od obdržení úředního rozhodnutí, tedy do 23. srpna, jinak by dostala další pokutu. Pokutu 400 000 realů (zhruba 4,4 milionu Kč) dostala i firma Recoplast.

Vzdálenost

22 tisíc kilometrů musí nejméně překonat obří kontejner na cestě z Hamburku do brazilského přístavu Rio Grande a zpět.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí