zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za prameny Mariánských Lázní

04.09.2010
Pitná voda
Za prameny Mariánských Lázní

Rudolfův pramen

Rudolfův pramen leží 350 m jihovýchodně od kolonády Ferdinandova pramene a své jméno dostal podle korunního prince a následníka trůnu Františka Josefa I. - Rudolfa.

Jde o přírodní kyselku, která má diuretické účinky. Proto se užívá u chorob ledvin a močových cest. Pramen se vyznačuje vysokým obsahem vápníku (poměr vápníku a hořčíku je 5:4), a proto je pitná kúra vhodná pro doplňkovou léčbu osteoporózy. Rudolfův pramen má také protizánětlivé účinky a užívá se při zánětech močových cest.
Voda z tohoto pramene se stáčí a vyváží se především do zahraničí.

Lesní pramen

Lesní pramen vyvěrá v severní části města a svým složením se značně liší od dalších pramenů.

Svým složením mírně alkalizuje obsah žaludku, a je proto vhodný pro léčbu různých nemocí trávicího ústrojí. Rovněž se využívá k inhalacím při onemocnění horních cest dýchacích. Je také vhodný k léčbě některých urologických chorob, např. močových kamenů z kyseliny močové, kterou silně alkalizuje.

Pramen Excelsior

Místo narození: Mariánské Lázně, CHKO Slavkovský les, jedna z ekologicky nejčistších oáz Evropy.

Charakter: Jemně perlivá, přírodní minerální voda. Svěží, lahodná, s optimálním obsahem pevných součástí a železa. Se vzácnými minerály s mnoha blahodárnými účinky. A také s neobvykle rovnoměrným zastoupením hlavních prvků, z nějž plyne výrazná stabilita složení vody.

Rodné jméno: Úšovický pramen, později Ferdinand VI. podle krále Ferdinanda. Dnes působí pod pseudonymem EXCELSIOR ORIGINAL. První z mariánskolázeňských pramenů, který si v 17. století získal veřejnou pozornost.

ZDROJ: www.mbw.cz, www.marianskelazne.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí