zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biodožínky v Plzni budou oslavou ekologického zemědělství

02.09.2010
Biopotraviny
Biodožínky v Plzni budou oslavou ekologického zemědělství

Druhý ročník Biodožínek v Plzni se uskuteční v neděli 5. září 2010 v areálu pivovaru Purkmistr (Selská náves 2, Plzeň-Černice).

Zahájeny budou herečkou Zdeňkou Žádníkovou Volencovou v 10 hodin. Ukončeny budou kolem 18 hodiny. Pořádá je občanské sdružení Fair Life a občanské sdružení ENVIC ve spolupráci s Excellent Plzeň a pivovarem Purkmistr. Finančně je podpořil Nadační fond Zelený poklad v rámci projektu "Nebojte se biopotravin" a Ministerstvo životního prostředí ČR v rámci grantového řízení.

Dožínky - zapomenutá tradice

Dožínky byly tradičně oslavou ukončení sklizně (žní) a poděkováním "vyšším" silám za dobrou úrodu, při kterých nechyběl bohatě prostřený stůl, hudba, zábava. "Biodožínky v Plzni budou oslavou ekologického zemědělství a produktů z něj pocházejících. Představí se na nich desítky pěstitelů, výrobců, prodejců, kteří vyrábí nebo obchodují s biopotravinami i dalšími produkty v biokvalitě", vysvětluje Tomáš Popp z občanského sdružení ENVIC. Plzeňské Biodožínky jsou součástí kampaně Měsíc biopotravin.
Biodožínky budou i oslavou obchodu Fair Trade, protože ten již k biopotravinám neodmyslitelně patří a oba koncepty se vhodně doplňují. "Fairový obchod není výhodný jen pro pěstitele či zpracovatele z méně rozvinutých zemí, ale i pro spotřebitele v těch ekonomicky rozvinutějších. Spotřebitelé nákupem produktů s označením fair trade získávají vysoce kvalitní výrobek, za který platí odpovídající cenu a ještě pomáhají", vysvětluje Anna Šperlová ze spol! upořádající organizace Fair Life.

Biodožínky nabídnou více

Návštěvnici si budou moci bioprodukty (zeleninu, pečivo, masné i mléčné výrobky apod.) koupit i ochutnat. Své výrobky nabídne 30 prodejců. "Návštěvníci se mohou těšit například na vynikající výrobky z farmy Sasov (biouherák, biošunka, kančí biolovečák...), maso z ekologických chovů v Plzeňském kraji, nebo na kozí sýry z farmy Belina či horského statku Abertamy, zeleninu z farmy Biozahrada, přírodní kosmetiku, oblečení z biobavlny, skvělou fair trade kávu, čokoládu a další produkty z tohoto etického obchodu", vypočítává Šperlová.

Na místě uvidí také kuchařskou show na téma vaříme z biopotravin. Připraveny budou i besedy o ekologickém zemědělství, biopotravinách nebo Fair Trade produktech. Ty bude možné na místě koupit i ochutnat. Pro děti budou připraveny ekovýchovné aktivity i soutěže. Děti bude bavit dvojice Standa a Vanda.
Restaurace pivovaru Purkmistr pro návštěvníky Biodožínek připraví v Plzeňs! kém kraji ojedinělé menu sestavené z biopotravin. "Podávat se ! bude nap říklad Namíchaný tatarský bifteček z bio svíčkové s topinkami a česnekem, Celozrnné těstoviny s grilovanými žampiony, smetanou a roketou nebo Dortík z bio čokolády s višňovým kompotem. Menu bude však mnohem bohatší, přijďte se přesvědčit", láká strávníky šéfkuchař restaurace Purkmistr Václav Pach.

Ochutnejte biopotraviny

I přesto, že 92 % českých spotřebitelů biopotraviny zná, je velmi účinné je s ekologickou produkcí seznamovat prostřednictvím trhů, exkurzí, besed s farmáři, ochutnávkami a dalšími prakticky orientovanými prostředky. "Spotřebitelé by měli mít co nejvíce možností se o kvalitě biopotravin přesvědčit na vlastní oči i chuťové pohárky. K tomu jsou akce typu biojarmarků či právě Biodožínek ideální" dodává Popp. Poptávka po biopotravinách a fair trade produktech ani v ekonomicky složité době výrazně neklesá. Kvalita zřejmě vítězí nad kvantitou. Jednou z možností jak se o kvalitě biopotravin přesvědčit budou i chystané Biodožínky v Plzni 2010.

Více infor! mací o akci najdete na www.envic-sdruzeni.cz a www.explzen.cz.

Kontaktní osoba: Tomáš Popp
Telefon: 739 654 834
E-mail: tomas.popp@envic.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí