zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jaderné elektrárny mají fungovat o 12 let déle

07.09.2010
Atomová energie
Jaderné elektrárny mají fungovat o 12 let déle

Německá vládní koalice se včera večer dohodla na způsobu prodloužení životnosti jaderných elektráren v zemi. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na vládní kruhy. V průměru mají fungovat o 12 let déle, než počítá stávající plán jejich odstavení. Sedm nejstarších bloků má být v provozu dalších osm let, zatímco deset modernějších má proud dodávat navíc 14 let.

Špičky vládní koalice, které od odpoledne jednaly v kancléřství o novém energetickém konceptu, se podle DPA rovněž shodly na výši plateb, které za prodloužení životnosti elektráren budou státu odvádět jejich provozovatelé.

Ti by vedle nové daně z jaderné energie, která má rozpočtu ročně přinést 2,3 miliardy eur (57 miliard Kč), měli platit také "smluvní zvláštní platby" do fondu na ekologické energie. Po dobu čtyř až šesti let, po kterou mají odvádět novou daň, by tyto platby činily 200 až 300 milionů eur ročně. Poté by stouply zhruba na úroveň výše daně z jaderné energetiky.

Ostře sledované schůzky se účastnili kancléřka Angela Merkelová, ministr životního prostředí Norbert Röttgen (oba za CDU), ministr hospodářství Rainer Brüderle (FDP) a další členové koalice. Zatímco Brüderle prosazuje co nejdelší využívání jádra, Röttgen je zastáncem pouze mírného navýšení používání jaderných elektráren. Merkelová se před nedávnem vyslovila pro prodloužení jejich životnosti o deset až 15 let.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí