zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plánují novou čtyřsedačku, začalo řízení o jejím vlivu na životní prostředí

12.09.2010
Příroda
EIA
Plánují novou čtyřsedačku, začalo řízení o jejím vlivu na životní prostředí

Deštné v Orlických horách - Ve zdejším lyžařském areálu Marta II má vzniknout nová moderní čtyřsedačková lanovka. Ta by měla nahradit stávající starší vleky. Zároveň je v plánu rozšíření turistické sjezdovky.

Krajští úředníci začali na začátku září posuzovat vliv tohoto záměru na životní prostředí. Záměrem je vybudovat čtyřsedačkovou lanovou dráhu v prostoru areálu Marta II. Lanovka bude vedena převážně souběžně se stávajícími lyžařskými vleky areálu Marta II, které by měla z větší části nahradit. V horní části kopce bude nová lanovka částečně zasahovat do stávající turistické sjezdovky, která bude záměrem rozšířena.

Podle prezentované dokumentace stavby stávající přepravní kapacita areálu Marta II nebude záměrem navýšena. Po výstavbě nové lanovky a odstranění dvou zastaralých lyžařských vleků a omezení kapacity vleku Doppelmayr bude dodržena původní přepravní kapacita celého areálu Marta II, a to 3 240 osob za hodinu. Zvýší se tak pouze komfort dopravování lyžařů na kopec.

Mnohem zajímavější část projektové dokumentace se týká úprav turistické sjezdovky. Sjezdová trať bude rozšířena na lesních pozemcích, v odtěžených lesních pozemcích bude provedeno odfrézování pařezů a místní vyrovnání terénu. Na rozšířené části sjezdovky budou provedeny protierozní odvodňovací stružky. Plocha rozšířené sjezdovky bude zatravněna místními druhy travin. Nové okraje lesa budou chráněny podsadbou rychle rostoucích dřevin.

Nová sedačková lanovka:
o sedačková lanová dráha s pevně uchycenými vozy (105 ks) pro 4 osoby
o délka vodorovná 859 m, délka šikmá 878 m, převýšení 180 m, průměrný sklon 21%
o teoretická přepravní kapacita 2 180 osob/hod, doba jízdy 5 min 35 s
o 11 ks traťových podpěr
o dolní poháněcí stanice (zastavěná plocha 42 m2), horní napínací stanice (zastavěná plocha 12 m2).

Sjezdová trať (rozšíření):
o plocha rozšíření sjezdovky: 0,8588 ha
o délka upravovaného úseku: 430 metrů

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí