zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Historická vodárna v Českých Budějovicích se otevře pro veřejnost

10.09.2010
Pitná voda
Historická vodárna v Českých Budějovicích se otevře pro veřejnost

Historická vodárna v Českých Budějovicích se v sobotu otevře zdarma pro veřejnost. Stane se tak u příležitosti letošních Dnů evropského dědictví.

S vodou a jejím užitím je v Českých Budějovicích spjata jedna z 11 kulturních památek, které si budou moci zájemci zdarma prohlédnout v sobotu 11. září u příležitosti letošních Dnů evropského dědictví. Jde o historickou Vodárenskou věž v sousedství řeky Vltavy na křižovatce ulic Mánesova a Boženy Němcové. Její současná podoba pochází z roku 1882, kdy prošla rekonstrukcí původní menší vodárna s věží z roku 1724."Čtyřiačtyřicet metrů vysoká vodárna až do počátku 20. století čerpala užitkovou vodu z Vltavy a dřevěným potrubím zásobovala Samsonovu kašnu a další menší kamenné kašny v centru města. Pitnou vodu původně lidé získávali ze studní v měšťanských domech. Až ve 30. letech minulého století byla ve vodárně instalována nová čerpací stanice a začala se upravovat voda z řeky Malše, protože voda z Vltavy byla již příliš znečištěná. Pitná voda byla odtud rozváděna do menších veřejných stojánků v ulicích města a počátkem 50. let i do vodovodní sítě. Přestože funkci českobudějovické vodárny převzala v roce 1952 nově vystavěná úpravna vody ve Vidově, ještě v 80. letech zásobovala užitkovou vodou velké průmyslové podniky. Dnes přízemí Vodárenské věže slouží autorizované zkušebně vodoměrů,"

řekla mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.U příležitosti Dnů evropského dědictví bude Vodárenská věž zpřístupněna veřejnosti od devíti do 17 hodin, vstup bude z Mánesovy ulice budovou bývalého zákaznického centra. Vzhledem k omezenému prostoru uvnitř objektu se prohlídky uskuteční vždy v půlhodinových intervalech pro maximálně 15 návštěvníků. Od průvodců se rovněž dozvědí o historii této stavby a uvidí řadu dokumentů souvisejících s minulosti vodárny, které se podařilo dochovat.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí