zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko bude mít opět ministerstvo životního prostředí

13.09.2010
Politika
Slovensko bude mít opět ministerstvo životního prostředí

Poslancům slovenských vládních stran se podařilo přehlasovat prezidentské veto k novele kompetenčního zákona. Nejspíš definitivně tak zvrátili rozhodnutí předchozího kabinetu, jež převedl agendu životního prostředí pod ministerstvo zemědělství.

Poslancům slovenské vládní koalice se podařilo přehlasovat veto, jímž prezident Ivan Gašparovič v průběhu srpna zabránil obnově samostatného ministerstva životního prostředí. Stalo se tak většinou jednoho hlasu. Rezort by měl být obnoven k 1. listopadu 2010 a podle mluvčího vlády Ivety Radičové už definitivně.

"Som rád, že NR SR prelomila veto prezidenta a ministerstvo vznikne. Bol by som oveľa radšej, keby ministerstvo vzniklo 1. októbra," okomentoval událost Zsolt Simon, současný ministr sloučeného superrezortu zemědělství, životního prostřední a regionálního rozvoje.

Sloučení ministerstev prosadila bývalá vláda Roberta Fica, přes odpor ekologů a přírodních vědců. Argumentovala při tom úsporami, ale opozice i aktivistická sdružení ji podezírala, že chce zabránit vyšetření kauz, které na ministerstvu vznikly. Pozornost médií upoutal v této souvislosti zejména prodej emisních povolenek, které Slovensko udalo za poloviční cenu než Česká republika, a velmi kontroverzní kácení v Tatranském národním parku.

Strany současné vládní koalice, zvláště pak liberálové z SDKÚ-DS a strany Most-Híd, učinily z obnovy samostatného ministerstva téma pro mladší a ekologicky cítící voliče. Jedná se o jeden z prvních slibů, který se koalici premiérky Radičové podařilo splnit.

Gašparovič své srpnové veto odůvodnil nesouhlasem s koaliční novelou kompetenčního zákona en bloc. Zástupci koalice jej však považují za přesvědčeného spojence Ficovy opoziční strany Smer, která mu v minulém roce dopomohla k znovuzvolení a on teď pomáhá jí - bez ohledu na problém i na následky. Při komentování prezidentových rozhodnutí ani při odkazech na činnost minulé vlády tak současní ministři nevolí zrovna diplomatický slovník.

"Dnes hľadá (Gašparovič) prekážky - aby MŽP nevzniklo. Som rád, že ministerstvo vznikne. Je možné venovať sa všetkým prúserom, ktoré na tom ministerstve sú a bezpochyby nie je ich málo," řekl k prezidentově úloze přímočaře Simon.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí