zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za solární byznys kope i exministr Bursík

16.09.2010
Solární energie
Za solární byznys kope i exministr Bursík

Bursík z politiky odešel, ale připravuje novelu zákona o fotovoltaice. Do boje proti vládnímu návrhu se pustila advokátka Glatzová.

Firmy provozující solární elektrárny se nehodlají vzdát lukrativního byznysu bez boje. Na svou stranu se jim podařilo získat například exministra životního prostředí Martina Bursíka nebo elitní advokátku Vladimíru Glatzovou.

Bursík po odchodu z politiky obnovil činnost své firmy Ecoconsulting. Mimo jiné radí advokátní kanceláři Šikula a partneři, která zastupuje Českou fotovoltaickou průmyslovou asociaci (CZEPHO). Bývalý vicepremiér spolupracuje na přípravě novely zákona o obnovitelných zdrojích.

"Asociace sama si uvědomuje, že velké solární parky poškozují obor jako takový," řekl HN Bursík. Připravovaná norma má omezit podporu velkých slunečních elektráren a soustředit se jen na podporu malých panelů na střechách či fasádách domů. "Cílem je dosáhnout toho, aby stát nezlikvidoval obor jako takový," říká Bursík.

Sázka na autora zákona

Sázka na Bursíka je celkem pochopitelná. Nejenže platí za letitého obhájce energie získávané z obnovitelných zdrojů, ale je i jedním z autorů platného zákona o obnovitelných energiích. Sám ale připouští, že prudký nárůst počtu slunečních elektráren způsobený právě platným zákonem dělá státu problémy.

"Je třeba korekce mezi výkupními cenami elektřiny vznikající z instalovaných panelů ve volné přírodě a na panelech umístěných třeba na střechách skladů. Elektřinu z volné přírody by měl stát vykupovat za méně peněz," upozornil už loni v listopadu expředseda zelených.

Obě strany popírají, že by měl Bursík na starosti lobbing, tedy zpracovávání jednotlivých zákonodárců, kteří budou o novele rozhodovat. "Nejde o politickou spolupráci, ale o odbornou. Chceme využít toho, že pan Bursík problematice nejen rozumí, ale také zná legislativní procesy," říká ředitel CZEPHO Jaromír Řehák.

"Dělám jen experta, který připraví argumenty. Rozhodně nebudu zneužívat svých kontaktů a vést s politiky jednání, to už je věcí asociace," upřesňuje exministr. Potvrzuje ale, že mu k práci znalost parlamentních procedur pomohla. "Vedle odbornosti a zahraničních zkušeností je mou kvalifikací i znalost procesu přijímání zákonů. Také vím, jakým způsobem argumentovat v médiích," říká Bursík.

Poprvé proti státu

Renomovaná advokátní kancelář Glatzová & Co se zase postavila proti změně zákona, kterou připravuje vláda. "Stát nastavil určitý systém nepřiměřené podpory některých obnovitelných zdrojů. Ten je třeba upravit. Změna však nesmí znamenat likvidaci solární či větrné energetiky. Přesně tento efekt hrozí v případě přijetí zákona o podporovaných zdrojích energie ve znění předloženém vládě," řekla HN Vladimíra Glatzová. Mezi klienty kanceláře patří investoři z oblasti solární i větrné energie jako firmy Ventureal, Conergy, SolarFM, Everto či Afimo CZ.

"Stát šíří mýtus o skokovém zdražování ceny elektřiny pro domácnosti a podnikatele. Odhady publikované v médiích jsou přitom založeny na neseriózních predikcích dalšího vývoje. Stát může zdražování elektřiny zabránit. Promítnutí podpory rozvoje obnovitelných zdrojů může kompenzovat snížením obchodní marže společnosti ČEZ. Stát by tak konečně postupoval v souladu se svými závazky vyplývajícími z evropské legislativy," tvrdí Jakub Hájek z advokátní kanceláře Glatzová & Co., který je právním rádcem skupiny podnikatelů.

Rozbor zákona zaslala advokátní kancelář Legislativní radě vlády. Následovala rozhořčená reakce Ministerstva průmyslu a obchodu.

"Dopis, který tato advokátní kancelář adresovala Legislativní radě vlády, obsahuje informace nezakládající se na pravdě. Cílem návrhu je splnit naše závazky vůči EU. Do naplnění kvóty 13 procent výroby z obnovitelných zdrojů energie zákon bude garantovat přednostní připojování a podporu těchto zdrojů," uvedlo MPO.

Glatzová s resortem nesouhlasí. "Ministerstvo nereaguje na naše věcné argumenty. Jejich váhu potvrzuje fakt, že vláda nečekala na stanovisko své legislativní rady a mimo pořad jednání vrátila návrh zákona k dalšímu projednání příslušným ministrům. Ty se nyní chystáme oslovit se žádostí o dialog ohledně úprav systému podpory."

Loni získala kancelář Glatzová & Co ocenění britské ratingové společnosti Chambers Europe jako nejlepší česká advokátní kancelář roku 2009. Letos ji jako nejlepší tuzemskou advokátní kancelář vyhodnotila americká ratingová agentura Who's Who Legal.

AUTOR: Jakub Kalenský
AUTOR: Vladimír Kaláb
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
S přispěním Luboše Kreče

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí