zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České nevládní organizace se zapojily do mezinárodního projektu pro čistější ovzduší i ochranu klimatu

25.09.2010
Ovzduší
České nevládní organizace se zapojily do mezinárodního projektu pro čistější ovzduší i ochranu klimatu

Plzeň/Praha/Brno/České Budějovice, 23. září 2010 - České nevládní organizace se zapojily do mezinárodního ekologického projektu, jehož cílem je dosáhnout čistějšího ovzduší, zejména v městech, kde je hlavním zdrojem znečištění automobilová doprava. V České republice projekt koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ), které usiluje o přenesení pozitivních zahraničních zkušeností s efektivními opatřeními do českých podmínek (1).

"Stali jsem se partnery mezinárodního projektu, na kterém se podílejí významní evropští experti a nevládní organizace, např. z Německa, Rakouska, Švýcarska, Maďarska, Polska nebo Slovenska. Chceme přenést pozitivní zahraniční zkušenosti s omezováním emisí škodlivin zejména z automobilové dopravy pomocí opatření jakou jsou tzv. nízkoemisní zóny, vybavení vozidel s dieselovými motory prachovými filtry, zpoplatnění vjezdu automobilů do center měst, rozvoj cyklistiky ve městech a podobně". Například nízkoemisní zóny úspěšně fungují v desítkách německých, švédských, dánských, holandských nebo britských měst různé velikosti. Nevidím důvod, proč je by nemohly podobně úspěšně fungovat i ve městech českých nebo moravských" uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Jednou z priorit projektu je omezit množství jemných uhlíkových částeček, kterými zamořují ovzduší měst dieselové motory automobilů. Vdechování těchto částic vážné ohrožuje lidské zdraví obyvatel měst (2). Ale tyto uhlíkové částice jsou také schopny putovat atmosférou na větší vzdálenosti a podle řady odborníků se významnými způsobem podílejí na změně klimatu. Např. podle klimatických expertů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) přispívají zejména v Arktidě ke zrychlenému tání polárních ledovců (3).

"Jako jeden z prvních kroků projektu jsme spolu s místními nevládními organizacemi v Plzni, Praze, Brně a Českých Budějovicích oslovili vedoucí osobnosti kandidátek pro komunální volby s dotazy na jejich postoj k zavádění některých opatřeních, která se v zahraničí osvědčila jako efektivní nástroje zlepšování kvality ovzduší," uvedl Šuta a dodal: "Nyní shromažďujeme odpovědi volebních lídrů, které budeme analyzovat a plánujeme je ve všech zapojených městech různou formou prezentovat."

Mezinárodním koordinátorem projektu je německá organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH). V České republice se do něj zatím kromě CpŽPZ zapojily ještě organizace AutoMat, Calla, Děti Země a Ekologický institut Veronica.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí