zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jablečná slavnost v Hostětíně již podeváté

25.09.2010
Zemědělství
Jablečná slavnost v Hostětíně již podeváté

V neděli 26. září v době od 11.00 do 19.00 hodin se v Hostětíně uskuteční již devátý ročník tradiční Jablečné slavnosti. Jejím cílem je především představit místní a regionální pěstitele ovoce a výrobce ovocných produktů, podpořit pěstování tradičních bělokarpatských odrůd ovoce a prezentovat regionální značku Tradice Bílých Karpat(R) a její nositele.

Pořadatelé, kterými jsou Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat, Centrum Veronica Hostětín a Obec Hostětín, připravili pro všechny návštěvníky slavnosti celodenní bohatý zábavný, kulinářský, poučný i mírně turistický program. Na přípravě slavnosti se podílí více než desítka partnerských organizací a kolem stovky dobrovolníků.

V jedenáct hodin začíná na návsi jarmark, na němž se představují zástupci tradičních řemesel a zemědělci, zejména nositelé regionální značky Tradice Bílých Karpat(R). Ve 13:20 bude probíhat slavnostní předávání certifikátů deseti novým nositelům značky.

Návštěvníky slavnosti je každoročně netrpělivě očekávána přehlídka jablečných moučníků z kuchyní místních hospodyněk. Vystavené exponáty budou v odpoledních hodinách rozprodány. Na výstavce starých a krajových odrůd ovoce bude během dne probíhat ovocnářské poradenství a v 15.00 také ochutnávka ovoce. Ke koupi bude čerstvé i sušené ovoce.
jablka
V areálu moštárny mohou návštěvníci ochutnat BIO nápoje: čerstvý jablečný mošt, dále míchané mošty: jablečný s červenou řepou, mátou či zeleným čajem, a sirupy: z květů černého bezu, z listů máty, z afrického keře rooibos a nově také z květů konopí setého. Hladové návštěvníky potěší nejen ovocné koláče, ale i jehněčí steaky, klobásky, guláš, saláty a další pochutiny.

Zájemci se mohou těšit na lektorované prohlídky modelových ekologických projektů: pasivního domu, moštárny, historické sušírny ovoce, kořenové čistírny odpadních vod, výtopny na biomasu, solárních panelů na výrobu teplé vody i elektřiny a šetrného veřejného osvětlení. K dispozici bude ekologická poradna pro domácnost, mj. i k programu Zelená úsporám.

K dobré náladě a zábavě přispěje kulturní program:

13.40 Vystoupení dětského folklorního souboru Světlovánek
14.00 Koncert hudební skupiny Jazzzubs
15.00 Představení divadla Řád Červených nosů
16.30 Koncert skupiny Barel Rock
18.00 Beseda u cimbálu s muzikou Bojkovjan

Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her a soutěží (na děti čeká mj. pohádková ptačí stezka a adrenalinová věž), nebo se vydat na putování po sochách rozmístěných v krajině kolem obce. Účastníky čeká i tradiční tombola s hodnotnými cenami.

Akci doprovodí i dvě výstavy. Fotografie z březnové návštěvy prince Charlese budou od 12 hodin vystaveny na obecním úřadě. Na chodbách Centra Veronica bude instalována výstava o pasivních domech.
Letošní novinkou je také sklenička moštu pro každého, kdo přijde pěšky, přijede na kole či veřejnou dopravou - přispěje tak k ochraně klimatu.

Těšíme se na setkání na Jablečné slavnosti v Hostětíně!

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí