zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geneticky upravená sinice produkuje naftu

25.09.2010
Energie
Geneticky upravená sinice produkuje naftu

Americká společnost Joule Unlimited se chystá oznámit, že získala patent na geneticky upravenou bakterii produkující palivo. Organismus prý dokáže přeměnit sluneční světlo a oxid uhličitý na složky nafty. Funguje tak na základě fotosyntézy, píše deník The New York Times (NYT).

Bakterie vylučuje uhlovodíkové molekuly zvané alkany, které jsou chemicky totožné s molekulami vytvářenými v rafineriích. Organismy, které firma z města Cambridge ve státě Massachusetts vytvořila, lze chovat v nepitné vodě či na půdě nevhodné k zemědělským účelům.

"Produkujeme velmi čisté uhlovodíky prosté síry, které přímo zapadají do současné infrastruktury používané při výrobě nafty," uvedl šéf společnosti Joule Unlimited William Sims. Podle něj tak vlastně jejich bakterie není alternativou fosilních paliv, ale jejich životaschopnou náhradou.

Joule je první firmou, která si patentovala organismus vylučující uhlovodíkové palivo pomocí slunečního světla. Jiné společnosti pracují na organismech, které vytvářejí palivo, pokud dostávají cukr například z kukuřice či celulózy. Upravená sinice vytvořená výzkumníky cambridgeské firmy ale údajně žádný cukr nepotřebuje.

Joule začne napřesrok stavět továrnu, která by mohla palivo novou technologií vyrábět již v roce 2012. Z jednoho akru by prý mohla ročně získávat téměř 57 000 litrů nafty, což je výrazně více než při současné výrobě etanolu například z kukuřice. Cena za jeden barel by činila asi 30 až 50 dolarů.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí