zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jablečná slavnost v Hostětíně sice v dešti, ale s úsměvem

02.10.2010
Zemědělství
Jablečná slavnost v Hostětíně sice v dešti, ale s úsměvem

V neděli 26. září v době od 11.00 do 19.00 hodin se v Hostětíně uskutečnil již devátý ročník tradiční Jablečné slavnosti. Slavnost i přes téměř celodenní déšť navštívilo k tisícovce lidí.

V jedné z hlavních rolí slavnosti byla jablka ve všech podobách - stolní, sušená, moštovaná i zapečená v moučnících, připravených místními hospodyňkami. Jablka k jídlu, k pití, pro podívání i pro poučení. Výstavka ovoce obsahovala přes 60 různých odrůd, lidé hojně využívali ochutnávky i možnosti nechat si odborníky určit ovoce ze svých stromů.

Návštěvníkům se představila také škála řemeslníků a zemědělců se svými výrobky a pochutinami se značkou Tradice Bílých Karpat(R), která zaručuje místní a přírodě šetrnou výrobu, respektující tradice regionu.

Děti prožívaly dobrodružství plné her, malování a rozličných aktivit na tematické stezce. Pro dospělé byly připraveny lektorované prohlídky modelových ekologických projektů: pasivního domu, moštárny, historické sušírny ovoce, kořenové čistírny odpadních vod, výtopny na biomasu, solárních panelů na výrobu teplé vody i elektřiny a šetrného veřejného osvětlení. Doprovodné informace poskytovala po celý den ekologická poradna pro domácnost, mj. i k programu Zelená úsporám.

Při zahájení výstavy fotografií z návštěvy prince Charlese si hostětínští zavzpomínali na přijetí britského následníka trůnu v březnu letošního roku.

Návštěvníky rozehřívaly hudební skupiny Jazzzubs, Barel Rock a cimbálová muzika Bojkovjan.

Na přípravě slavnosti, kterou pořádají Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat, Centrum Veronica Hostětín a Obec Hostětín, se podílela více než desítka partnerských organizací. Unikátností této akce je i každoroční a osvědčená spolupráce s dobrovolníky, kteří přispívají ke zdárnému průběhu slavnosti. Letos přijelo pomáhat kolem stovky dobrovolníků.

Každý, kdo přišel pěšky, přijel na kole či veřejnou dopravou, obdržel jako poděkování za tento příspěvek k ochraně klimatu skleničku moštu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí